Czy polski lek na koronawirusa działa?
To pewne - mamy pierwszy polski skuteczny lek na koronawirusa. 23 września informację przekazał senator Grzegorz Celej nadzorujący pracę nad projektem, za który odpowiedzialny jest firma Biomed Lublin.
Zobacz też: Masz banknot 10 zł w portfelu? Możesz być już milionerem. Wystarczy jeden szczegół
- Mamy lek, zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa. Czyli te, które zabijają wirusa Sars-CoV-2 - cieszył się w środę senator Czelej.
Polski lek na koronawirusa powstał dzięki osoczu górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a jego skuteczność udowodniono na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oznacza to, że w naszym kraju powstało antidotum na Sars-CoV-2.
Czytaj więcej na ten temat: PILNE! Polski lek na koronawirusa jest już gotowy. Powstał z osocza górników ozdrowieńców
Kiedy będzie dostępny polski lek na koronawirusa?
Na to pytanie nie ma na razie jednoznacznej odpowiedzi. Choć naukowcy potwierdzili skuteczność polskiego leku na koronawirusa, to musi on jeszcze zostać dokładniej przetestowany w warunkach klinicznych. Badania leku na Sars-CoV-2 przeprowadzone zostaną m.in. w Białymstoku, a także w:
- Warszawie
- Lublinie
- Bytomiu
Koronawirus w Polsce. Jakie są objawy COVID-19?
Na świecie wciąż mamy do czynienia z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2 i chorobą COVID-19, którą wywołuje. Wciąż obowiązuje nas przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego, a w wybranych placówkach obowiązuje reżim sanitarny. Polski lek na koronawirusa być może przyspieszy jego stopniowe znoszenie.
Każdego dnia przeprowadzane są także testy zakażeń koronawirusem. W środę w Polsce potwierdzono blisko 1000 nowych przypadków zakażenia.
Jak rozpoznać objawy COVID-19, którą wywołuje koronawirus? Są to m.in.:
- gorączka
- suchy kaszel
- zmęczenie
Rzadziej występujące objawy to natomiast:
- ból mięśni
- ból gardła
- biegunka
- zapalenie spojówek
- ból głowy
- utrata smaku lub węchu
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
Większość osób przechodzi zakażenia bezobjawowo. Grupą najbardziej narażoną na skutki zachorowania są osoby starsze, a także osoby z chorobami współistniejącymi (np. cukrzyca, otyłość, choroby układu oddechowego czy krwionośnego) oraz o obniżonej odporności.