Pogoda 2020: SIERPIEŃ. Czy będą upały, czy będzie padać?
Pogodę latem trudno przewidzieć już od dobrych kilku lat. Niekiedy deszczowe są czerwiec i lipiec, innym razem pada w sierpniu. Jednocześnie upalnymi miesiącami bywają wiosenny maj czy jesienny wrzesień, a nawet październik. Jaka pogoda na sierpień zapowiada się w tym roku?
Pogoda na lipiec 2020 - kiedy powrót ciepła? Czy będą upały?
Niezależnie od tego, czy w tym miesiącu planujesz urlop, czy będziesz pracować, warto to wiedzieć, by zaplanować chociażby weekendowy wypoczynek.
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków z IMGW, długoterminowa prognoza pogody na sierpień przewiduje upały powyżej normy w większości kraju. Szczególnie gorąco ma być w południowej i zachodniej części Polski, w Wielkopolsce oraz punktowo w województwach: warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim.
Temperatura w ciągu dnia może w tych regionach przekraczać 30 stopni Celsjusza.
Pogoda na sierpień 2020 w województwie podlaskim [TEMPERATURA, OPADY]
Temperatura „powyżej normy” utrzymać się ma zatem na obszarze całego kraju, z wyjątkiem kilku lokalizacji, gdzie IMGW przewiduje temperatury „w normie”.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej bada pogodę na sierpień 2020, wykorzystując model klasyfikatora Bayesa. Wyniki tych badań pokazują, że na sierpień 2020 prognozuje średnią temperaturę powietrza „w normie” jedynie na Mazowszu, Podlasiu i miejscami na Pomorzu. Na pozostałym obszarze kraju, z wysokim prawdopodobieństwem, występować będą średnie temperatury w klasie „powyżej normy”.
Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że we wspomnianych regionach temperatura powietrza wynosić ma średnio od 17 do 20 stopni. Oczywiście w ciągu dnia, ze względu na słońce, odczuwalna temperatura ma być znacznie wyższa, jednak prawdopodobnie nie będzie przekraczać 30 stopni.
Warto dodać, że latem temperatura komfortu dla człowieka, a więc taka, gdy organizm czuje się najlepiej, wynosi od 24 do 30 stopni Celsjusza.
Pogoda 2020: Czy w sierpniu będzie padać?
Według prognoz IMGW sumy opadów „powyżej normy” pojawią się przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce.
Opady “poniżej normy” na ogół na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. Sumy opadów w pozostałej części kraju „w normie”.
Pogoda na sierpień sugeruje także, że w drugiej połowie tego miesiąca pojawią się burze i deszcze. Nocami będzie wyraźniej chłodniej niż za dnia. Końcówka sierpnia będzie solidnym zwiastunem jesieni.
Pamiętajmy, że prognozy długoterminowe nie są w 100% miarodajne.