Informację o tym, że żmija zygzakowata pojawiła się w województwie podlaskim podało oficjalne konto nadleśnictwa w Hajnówce. Na jego terenie zaobserwowano ją kilka dni temu, a ludzie mogą spotkać ją na obrzeżach lasów i na podmokłych łąkach.
Żmija zygzakowata – co to jest?
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i jak wszystkie polskie gady podlega ochronie gatunkowej (obowiązuje zakaz jej umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania!). Bardzo często mylona jest z niejadowitym zaskrońcem, gniewoszem plamistym lub padalcem. Jej charakterystyczną cechą jest ciemny zygzak na grzbiecie, tzw. „wstęga kainowa”.
Żmija zygzakowata – występowanie
Żmije zygzakowate występują na terenie całej Polski. Lubią torfowiska, gęste zarośla, w których mogą się ukryć, schronieniem są dla nich szczeliny skalne, korzenie drzew i nory gryzoni. Można je zobaczyć na obrzeżach lasów, wygrzewające się na kamieniach, często też na ścieżce lub drodze. Aktywne są w dzień.
Żmija zygzakowata – ukąszenie
Żmije zygzakowate nie mają dobrej opinii głównie dlatego, że jej ukąszenia mogą być naprawdę niebezpieczne. Na baczności w głównej mierze muszą się mieć dzieci i osoby starsze. Na baczności muszą się mieć ci, którzy mają problemy z chorobami układu krążenia oraz ludzie będący pod wpływem alkoholu.
Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych problemów.