Większość tych spraw prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białymstoku, bo do zatrzymań tzw. kurierów doszło w powiecie białostockim. W jednym z tych śledztw podejrzanych jest sześć osób.
W marcu aresztowano dziesięciu kurierów nielegalnych imigrantów
Jak podsumował zespół prasowy podlaskiej policji, w sumie zatrzymanych zostało też jedenastu nielegalnych imigrantów (m.in. z Iraku i Sudanu), których przewoziło kilku kurierów. Pozostałe przypadki zarzutów pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski dotyczą usiłowania popełnienia takiego przestępstwa. Kierowcy byli zatrzymywani, gdy jechali w pobliże granicy, by zabrać imigrantów.
Wśród zatrzymanych są kierowcy z Ukrainy. Zatrzymani w Michałowie mężczyźni przewozili siedmiu obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Również podczas kontroli w okolicach Michałowa zatrzymano łącznie czterech kierowców z Rosji, Ukrainy i Mołdawii. Z ustaleń policji wynika, że wszyscy (niektórzy z pasażerami) jechali nad granicę po nielegalnych imigrantów.
380 podejrzanych o pomoc nielegalnym imigrantom
W podbiałostockich Łapach policjanci zainteresowali się kierowcą auta, które jechało bez włączonych świateł. Okazało się, że ukraiński kierowca przewoził trzech Sudańczyków i obywatela Erytrei.
Od początku kryzysu migracyjnego, czyli od jesieni 2021 roku, na granicy polsko-białoruskiej policja zatrzymała łącznie ok. 380 osób, podejrzanych o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Według danych policyjnych, kurierzy ci przewozili łącznie ok. 1,5 tys. migrantów. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do ośmiu lat więzienia.
Polecany artykuł: