Podlaskie Kino Plenerowe. Seanse będą odbywać się w siedemnastu miejscowościach

i

Autor: Wrota Podlasia: Mateusz Duchnowski Podlaskie Kino Plenerowe. Seanse będą odbywać się w siedemnastu miejscowościach

Podlaskie Kino Plenerowe. Seanse będą odbywać się w siedemnastu miejscowościach

2021-07-08 15:01

W 17 miejscowościach w całym regionie będą się odbywać latem seanse w ramach Podlaskiego Kina Plenerowego - poinformowali w czwartek organizatorzy na konferencji prasowej w Białymstoku. Nie zabraknie hitów kina światowego, będą też propozycje dla dzieci.

Akcja zacznie się w piątek projekcjami w Wysokiem Mazowieckiem. Ostatnie seanse będą 5 września w Suwałkach.

Filmy będą pokazywane w formule kina samochodowego, gdyż ekran (LED-owy, o powierzchni 24 m kwadratowych, z nagłośnieniem) jest umieszczony na bazie ciężarówki, publiczność będzie siedziała na leżakach.

- Podlaskie Kino Plenerowe to okazja, by mieszkańcy mogli za darmo, w miłej, wakacyjnej atmosferze, zobaczyć dobre filmy i pobyć razem w bezpiecznych warunkach. Bezpiecznych, ponieważ na powietrzu i z zachowaniem wymaganego dystansu 1,5 metra. Teren pokazów filmowych będzie wygrodzony, a liczba uczestników nie przekroczy 250 osób. Seanse będą miały formułę kina samochodowego, połączonego z formułą kina leżakowego - podają organizatorzy w informacji prasowej.

Pierwsza edycja kina plenerowego odbyła się w regionie w 2020 r. Seanse odbyły się w ośmiu miejscowościach. Inicjatorem pomysłu jest marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Raport z Anteny 08.07

Rzeczniczka marszałka Izabela Smaczna-Jórczykowska mówiła w czwartek na konferencji, że wśród proponowanych filmów "każdy znajdzie coś dla siebie" i dorośli, i dzieci. Podkreśliła, że samorząd województwa wspiera przedsięwzięcie, bo wie, że w pandemii relaks i rozrywka są mieszkańcom potrzebne. "Potrzebne jest obcowanie z kulturą, z dobrym kinem na światowym poziomie" - dodała.

Kino plenerowe organizuje Podlaski Instytut Kultury (PIK), placówka kultury podległa samorządowi województwa Dyrektor PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk powiedziała, że ta inicjatywa marszałka "wpisuje się w projekt PIK sieciowana instytucji kultury i ośrodków kultury z całego województwa". "To sieciowanie oznacza budowanie relacji, oznacza kooperację przy różnego rodzaju kulturalnych przedsięwzięciach, ale także wymianę doświadczeń, wsparcie" - mówiła Bojaryn-Kazberuk.

Seanse są organizowane we współpracy z samorządami lokalnymi. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski mówił, że pomysł w 2020 r. cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i osób, które w tym czasie przebywały w tym uzdrowiskowym miasteczku.

(PAP)