Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 do grona najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej dołączyło ponad 190 uczestników. Oprócz zajęć realizowanych przez pracowników Politechniki Białostockiej, uczestnicy Uniwersytetu będą razem z Galerią im. Sleńdzińskich poznawać tajemnice malarstwa.
Mam nadzieję, że udział w przedsięwzięciu przekona uczniów, że zdobywanie wiedzy może być wspaniałą przygodą, a nauka jest bardzo przydatna – mówi dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.
Łącznie w zajęciach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego weźmie udział 192 młodych studentów: po 50 uczniów z klas IV-VI z Białegostoku, Augustowa i Siemiatycz oraz 42 uczniów z Grajewa. W roku akademickim zaplanowano realizację 15 spotkań:
Termowizja, czyli świat widziany w podczerwieni
Judo jako sport olimpijski, sztuka walki i system wychowania fizycznego
Matematyczne cięcia i łączenia
Podróże-zdrowie, wypoczynek, hobby czy potrzeba nowej wiedzy?
Wygrani i przegrani w handlu międzynarodowym.
Gra edukacyjna Poznajemy Chiny z Klasą Konfucjańską Politechniki Białostockiej
Dziennikarstwo radiowe w praktyce
Reakcje chemiczne w roztworach wodnych
Nowoczesne technologie wytwarzania – cięcie i drukowanie 3D
Niezwykłe liczby Fibonacciego
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął działalność 11 lat temu i był jedną z pierwszych tego rodzaju inicjatyw w Polsce. Celem Uniwersytetu od początku była nie tylko edukacja młodych Podlasian, ale również pobudzanie ciekawości i kreatywności naukowej jeszcze na poziomie szkoły podstawowej.
Najmłodszych czekają zajęcia z zakresu nauk technicznych, w tym automatyki i robotyki, zajęcia z matematyki i podstaw programowania, historii architektury, projektowania czy dziennikarstwa radiowego. Szczególny nacisk położony jest na pokazywanie uczniom praktycznego wykorzystywania osiągnięć naukowych.
Słuchacze Uniwersytetu otrzymują „indeksy” do których zbierają kolejne „zaliczenia”. Ukończenie poświadczane jest odpowiednim dyplomem, dzięki temu dzieci czują się jak prawdziwi studenci w środowisku akademickim.