Bank Mleka Kobiecego w USK w Białymstoku
USK w Białymstoku na uruchomienie Banku Mleka Kobiecego pozyskało środki z ministerstwa zdrowia w wysokości ponad 1 mln zł - poinformowała we wtorek rzeczniczka białostockiego szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dodała, że w Polsce funkcjonuje obecnie 16 takich banków, ale nie było dotąd takiego m.in. w województwie podlaskim.
Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital - jak podaje placówka - "będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę". Szpital wymienia, że USK jako jedyny w regionie realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną; kobiety mogą prowadzić w USK ciąże, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci. W szpitali działa też nowoczesna Klinika Neonatologii (III stopień referencyjności).
Jak powiedział cytowany w komunikacie dyrektor USK w Białymstoku prof. Jan Kochanowicz, szpital ma możliwości lokalowe i kadrę, by uruchomić bank mleka.
"Teraz musimy jeszcze zakupić odpowiednie urządzenia do badania i przechowywanie mleka. Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku" - dodał.
Bank Mleka Kobiecego – co to jest?
Do banku mleka - jak wyjaśnia szpital - trafia mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo. Malinowska-Olczyk podaje, że mleko może oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. "Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby" - dodała.
Jak ocenia dr Barbara Bebko, Pielęgniarka Naczelna, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii, karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia takich dzieci.
Bank Mleka Kobiecego w Polsce
Banki Mleka Kobiecego w Polsce istnieją w:
- Gdyni
- Gdańsku
- Szczecinie
- Toruniu
- Poznaniu
- Łodzi
- Warszawie
- Lublinie
- Wrocławiu
- Opolu
- Rudzie Śląskiej
- Rzeszowie
- Krakowie