Peleton Pamięci 2022 w Białymstoku – co to?
Organizowana od kilku lat impreza, w nowoczesny, aktywny sposób popularyzuje historię. Uczestnicy Peletonu Pamięci przejadą na rowerach przez miasto, słuchając o historii, poznając związane z nią konkretne miejsca. Trasa liczy ok. 6 km.
Peleton Pamięci Ofiar Sowieckich Represji
Peleton Pamięci w Białymstoku od tego roku będzie miał nową, bardziej międzynarodową formułę i nazwę: Peleton Pamięci Ofiar Sowieckich Represji - poinformował na konferencji dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
Wyjaśnił, że chodzi o pokazywanie szerszego historycznego kontekstu zbrodni sowieckich - z punktu widzenia Europy środkowo-wschodniej - w tym roku szczególnie jeśli chodzi o Litwę. Nawiązał do przypadającej we wtorek 83. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.
Peleton Pamięci 2022 – nowa formuła
Śleszyński zaznaczył, że oprócz historii nie zabraknie podczas peletonu odniesień do bieżących wydarzeń, wojny w Ukrainie "kiedy to prawo do samostanowienia narodów jest tak brutalnie kwestionowane".
"Poprzez nową formę Peletonu Pamięci chcemy podkreślić międzynarodowy charakter zbrodni sowieckich. Bez wątpienia w historii tej części Europy jest data podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, często też zwanego paktem Hitler-Stalin, w wyniku którego podzielona została nie tylko II Rzeczpospolita, ale cała Europa środkowo-wschodnia. W czasie przejazdu chcemy upamiętnić ofiary represji ze wszystkich krajów Europy środkowo-wschodniej, ale szczególnie w tym roku peleton chcemy poświęcić kwestii litewskiej" - powiedział Śleszyński.
W peletonie wezmą udział goście z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, dyplomaci, ale też sportowcy z Ukrainy, którzy są w Białymstoku.
Promocja Muzeum Pamięci Sybiru
Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński wyjaśnił, że celem Peletonu Pamięci jest promocja Muzeum Pamięci Sybiru, historii Polski, ale też w aspektach międzynarodowych II wojny światowej, bo Muzeum ma być instytucją międzynarodowego formatu, która ma opowiadać o historii właśnie w szerszych kontekstach związanych z agresją sowiecką, podziałami Europy podczas II wojny światowej.