Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział reformę leczenia sanatoryjnego

i

Autor: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Pacjent sam wybierze sanatorium i termin leczenia. Będzie reforma w uzdrowiskach

2022-09-22 13:03

Możliwość samodzielnego wyboru sanatorium i terminu leczenia, wprowadzenie e-skierowań oraz minimum 4 zabiegi dziennie - to podstawowe założenia reformy leczenia uzdrowiskowego. Zmiany zapowiedział minister zdrowia Adama Niedzielski na środowej (21 września) konferencji prasowej.

Reforma lecznictwa uzdrowiskowego. Kiedy wejdzie w życie?

W środę (21 września) minister Zdrowia Adama Niedzielski spotkał się z przedstawicielami mediów na konferencji w Ciechocinku, aby przedstawić podstawowe założenia reformy leczenia uzdrowiskowego.

- Chcemy je zreformować, by lepiej odpowiadało na potrzeby pacjentów - powiedział Niedzielski i dodał, że reforma ma zmotywować sanatoria do podnoszenia jakości usług.

Projekt ustawy wprowadzający zmiany w lecznictwie uzdrowiskowym ma być przedstawiony w październiku 2022 r., a wdrożony w 2024 roku. Co się konkretnie zmieni?

Pacjent wybierze sanatorium i termin leczenia

To jedno z najważniejszych założeń reformy. Już nie NFZ - jak obecnie - będzie decydował, do którego uzdrowiska skierować pacjenta. On sam zyska takie prawo.

- Pacjent od samego początku, kiedy trafi do lekarza, będzie razem z nim mógł zdecydować, w które miejsce się udaje, bądź będzie mógł to zrobić sam w trakcie wizyty u lekarza - tłumaczył minister zdrowia.

Prezes NFZ Filip Nowak przyznał, że fundusz bardzo często dostawał od pacjentów wnioski o zmianę terminów lub zmianę miejsca leczenia. Kuracjuszom zależy bowiem na tym, aby pojechać w towarzystwie osoby najbliższej, która pomoże im funkcjonować w uzdrowisku.

E-skierowanie do sanatorium na IKP

Kolejną zmianą ma być wprowadzenie elektronicznych skierowań do sanatoriów. To właśnie na podstawie e-skierowań będzie można samodzielnie, z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, wybrać dowolne uzdrowisko.

- Lekarz specjalista zweryfikuje zasadność leczenia pod kątem profilu czy charakteru danego uzdrowiska, ale to pacjent będzie podejmował decyzję o tym, gdzie chce leczyć się w formule uzdrowiskowej - podkreślał Niedzielski.

Minimum 4 zabiegi dziennie

Reforma ma też wymóc na sanatoriach, aby podnosiły jakość oferowanych usług.

– Będziemy motywować uzdrowiska do podnoszenia standardu swoich ofert - zaznaczył Adam Niedzielski. - Sanatoria będą też musiały monitorować skuteczność leczenia.

Nowością będzie większa liczba zabiegów, którym pacjent zostanie poddany w ciągu dnia. Minimalnie kuracjusz przejdzie 4 zabiegi dziennie. Oczywiście, może być ich więcej.

Niedzielski: "Od 1 października kolejki do lekarzy rodzinnych będą krótsze" [SEDNO SPRAWY]