pieniądze

i

Autor: gosiaczek1980 / pixabay.com

Kobieta straciła 100 tysięcy złotych w 2 dni. Zaczęło się od telefonu...

2020-02-17 8:08

To były prawdopodobnie największe i najdroższe raty, jakie starsza pani kiedykolwiek zapłaciła. W ciągu dwóch dni oddała oszustom 100 tysięcy złotych oszczędności. Wszystko zaczęło się od niepokojącego telefonu.

Oszustwa na wnuczka. 85-latka z Łomży straciła 100 tys. zł w 2 dni

W piątek późnym popołudniem dyżurny łomżyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o oszustwie na tzw. „wnuczka” na terenie miasta. Jak wynikało z ustaleń mundurowych, pierwszy telefon od oszustów 85-letnia mieszkanka Łomży odebrała w miniony czwartek.

Kobieta za kółkiem gnała przez miasto dwa razy szybciej niż mogła [WIDEO]

Mężczyzna, którego głos usłyszała w słuchawce, przedstawił się jako policjant. Potem poinformował kobietę, że jej syn spowodował wypadek drogowy i aby nie trafił do więzienia, musi ona zapłacić kaucję. Przestraszona seniorka uwierzyła w zmyśloną historię i zaczęła przygotowywać pieniądze.

Niedługo potem do drzwi 85-latki zapukała młoda kobieta. Przedstawiła się jako adwokat i powiedziała, że przyszła po pieniądze. Staruszka, nic nie podejrzewając, przekazała oszustce 30 tysięcy złotych.

Od kosmetyków do narkotyków. Szajka w końcu wpadła [ZDJĘCIA, WIDEO]

Proceder na tym się nie zakończył. Następnego dnia starsza łomżanka odebrała kolejny telefon. Dowiedziała się z niego, że przekazane pieniądze nie wystarczą na załatwienie sprawy i potrzebna jest większa wpłata.

85-latka poszła do banku, skąd wypłaciła 40 tysięcy złotych, a po kolejnym kontakcie z oszustami - jeszcze 30 tysięcy. Dopiero potem zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa i powiadomiła o wszystkim policje. 

Czy "baćko" może "borgować czemergies"? Sprawdź, czy znasz podlaską gwarę!

Pytanie 1 z 10
Jeśli dajesz komuś popalić, to:

Oszustwa na wnuczka. Jak się przed nimi bronić?

Policjanci przypominają, co należy zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów. Apelują także do osób młodych, aby przekazali wiedzę o oszustwach swoim bliskim seniorom. 

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności, jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, które pukają do drzwi i podają się za policjantów, adwokatów oraz inne osoby, które chcą pobrać pieniądze dla kogoś innego! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów!
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.