Turystyka

Opuszczone miejsce na Podlasiu, które zamieszkuje kilka osób. Takiej legendy nie ma nigdzie indziej!

2025-05-13 9:19

Województwo podlaskie położone niemal na samym krańcu Polski, zdaje się leżeć na granicy światów — realnego i tego utkniętego gdzieś między historią a podaniem ludowym. Wyjątkowość tego miejsca podkreślają wszyscy, którzy choć raz tu przyjechali. Podlasie to mieszanka niesamowitej przyrody, wielokulturowości i spokoju, którego trudno szukać w innych rejonach Polski. Region jednak mierzy się z problemem opustoszałych miejscowości, które niepokoją, ale z drugiej strony dzięki temu mogą zostać odkryte na nowo. Przykładem takiego miejsca jest to opisane przez nas.

Spis treści

  1. Podlasie: Miejsce, gdzie rzeczywistość styka się z tajemnicą
  2. Dubicze Cerkiewne: Opuszczona wieś z legendą o skarbie Napoleona i mitycznej historii
  3. Zanurz się w legendy Dubicz Cerkiewnych. Tajemnice opuszczonej wsi na Podlasiu. Co zobaczyć?

Podlasie: Miejsce, gdzie rzeczywistość styka się z tajemnicą

Podlasie zawsze było gdzieś "pomiędzy". Pomiędzy Wschodem a Zachodem. Pomiędzy katolicyzmem a prawosławiem. Pomiędzy państwami, kulturami, językami. Ale to, co dla reszty Polski bywa egzotyką, tu jest codziennością — choć z roku na rok coraz cichszą.

Podlasie tak często bywa nazywane „mistycznym” — nie tylko z powodu cerkwi i ikon, ale przez coś głębszego. Tu każda droga może prowadzić nie tylko do sąsiedniej wsi, ale i do czegoś metafizycznego. Tu rzeczywistość traci swoją jednoznaczność. Nawet najmniejsza miejscowość, obok której lub przez którą przejeżdżamy może totalnie nas zachwycić. Przykładem takiego miejsca są Dubicze Cerkiewne.

Białystok Radio ESKA Google News

Dubicze Cerkiewne: Opuszczona wieś z legendą o skarbie Napoleona i mitycznej historii

Dubicze Cerkiewne to wieś położona nad Orlanką dopływem Narwi, na południe od Białegostoku, oddalona od stolicy Podlasia o koło 70 km, założona około 1532 roku. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1568 roku, kiedy to król Zygmunt August, przekazując miasto Kleszczele z przedmieściami w dzierżawę podkomorzemu drohickiemu Stanisławowi Chądzyńskiemu, dołączył do dzierżawy 6 wsi starostwa bielskiego.

Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Duba lub Dub z białoruskim sufiksem -icze. Co jednak najciekawsze w przypadku Dubicz Cerkiewnych, miejscowość owiana jest licznymi legendami. Pierwsza to taka, że w XVI wieku na obszar obecnej wsi przywędrowało z północnej Litwy plemię Krywiczów i założyło tu obóz. Ponieważ miejsce uznali za piękne i urocze, Krywicze postanowili pozostać tu na dłużej, a potem i na stałe. Prawdopodobnie w pobliżu znajdował się las dębowy, w pobliżu którego osiedlali się zwykle członkowie tego plemienia i od którego nadano też nazwę miejscowości

Druga, być największa, to taka, że w okolicach miejscowości zakopano skarb samego Napoleona.

Zanurz się w legendy Dubicz Cerkiewnych. Tajemnice opuszczonej wsi na Podlasiu. Co zobaczyć?

Okolice Dubicz Cerkiewnych nazywane są "ziemią snu i mgły" ze względu na opuszczenie miejsca. W samej wsi jednak nie brakuje atrakcji turystycznych. Podobnie jak i w okolicach. Co warto odwiedzić w Dubiczach Cerkiewnych? My polecamy:

  • Zalew Bachmaty z plażą,
  • drewniana chata z początku XX w. położona przy ul. Głównej,
  • Cmentarz prawosławny z XIX wieku,
  • Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Marii Panny z 1948 roku, powstała na miejscu XVII-wiecznej cerkwi unickiej, która spłonęła w czasie II wojny światowej.
QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Które z tych miast leży w Podlaskiem?
Rolnicy. Podlasie. Wiosna u Emilii Korolczuk