Od 1 września 2022 r. szkoły podstawowe będą miały ustawowy obowiązek zapewnienia posiłku uczniom - przypomniała RIO w Olsztynie. Izba wyjaśniła co to oznacza dla placówek oświatowych i jak wpłynie na odpłatności za posiłki.
Jak przypomina Serwis Samorządowy PAP, zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe szkoła podstawowa będzie miała obowiązek zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku w ciągu dnia i stworzenia im możliwości jego spożycia w czasie pobytu w szkole. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne.
"Do tej pory szkoła mogła, ale nie miała obowiązku zorganizować stołówki, natomiast w zakresie zasad ustalania odpłatności i zasad wnoszenia tej odpłatności przepisy prawa nie zmieniły się"
- zaznaczył zastępca prezesa RIO w Olsztynie Bogdan Gaber cytowany przez portal.
Rada Izb Obrachunkowych dodała również w wypowiedzi udzielonej portalowi Infor.pl, że jeśli szkoła zamiast gotowania na miejscu zdecyduje się na catering, musi pokryć koszty związane z przygotowanie i dowozem posiłków do stołówki. "Oznacza to, że rodzic lub opiekun prawny ucznia powinien dokonywać odpłatności za posiłek do wysokości tzw. wsadu do kotła" – zaznaczono w wyjaśnieniach RIO.
Do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki
- czytamy.