Nowi żołnierze ukończyli, trwające od 14 października, szkolenie podstawowe. Najmłodszy Terytorials ma 18 lat, a najstarszy zaledwie 41 lat. Aż 30% nowo zaprzysiężonych żołnierzy to kobiety i jest to dwukrotnie większy odsetek w stosunku do poprzedniego naboru.
List do uczestników przysięgi skierował także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Dziś zobowiązaliście się iść drogą przodków, polskich patriotów, którym zawdzięczamy naszą wolność i narodową tożsamość. Moi wspaniali żołnierze, witam Was w naszej żołnierskiej społeczności. Za Wami szesnaście dni szkolenia, pierwszej prawdziwej próby charakteru. Pamiętajcie, że to początek drogi i w praktyce otwarcie trzyletniego okresu szkolenia.
Zmiana charakteru działań WOT ze szkoleniowych na przeciwkryzysowe tym razem nie wstrzymała naboru do formacji. Wstrzymane zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzone są szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze, które są przepustką do WOT.
Ostatnie w tym roku szkolenie ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędzie się w terminie 20 listopada - 5 grudnia (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 28 listopada - 5 grudnia (żołnierze rezerwy). Kandydaci powinni skontaktować się z Terytorialsami z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego poprzez stronę internetową (link do strony) lub zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży lub Suwałkach.
W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 2 000 żołnierzy.