Nowe przepisy drogowe 2020. Od 1 lipca trzy ważne zmiany dla kierowców [01.07.2020]

i

Autor: policja.pl Nowe przepisy drogowe 2020. Od 1 lipca trzy ważne zmiany dla kierowców [01.07.2020]

Nowe przepisy drogowe 2020 od 1 lipca. Wiemy, czy wejdą w życie [07.07.2020]

2020-07-06 17:37

Kodeks drogowy 2020. Za co można było stracić prawo jazdy już od 1 lipca? Nowe przepisy drogowe przewidywały trzy istotne zmiany - dwie dotyczące kierowców, a jedną pieszych. Związane są z limitem dopuszczalnej prędkości w mieście, utratą prawa jazdy, a także większymi uprawnieniami pieszych. Czy wejdą w życie z początkiem lipca? Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Spis treści

  1. Nowe przepisy drogowe od 1 lipca? Jeszcze nie [AKTUALIZACJA 07.07.2020]
  2. Nowe przepisy drogowe od 1 lipca. Po pierwsze: Zmiany w limitach prędkości 
  3. Nowe przepisy drogowe 2020. Po drugie: Łatwiej stracić prawo jazdy
  4. Nowe przepisy drogowe 2020. Po trzecie: Od 1 lipca pieszy z pierwszeństwem
Zielona Góra: Pirat drogowy uziemił Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na kilka godzin!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Nowe przepisy drogowe od 1 lipca? Jeszcze nie [AKTUALIZACJA 07.07.2020]

Nowe przepisy drogowe miały wejść w życie od 1 lipca. Czy tak się stanie? Okazuje się, że na zmiany przepisów jeszcze poczekamy. 

Zobacz też: Masz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia

- Projekt ustawy został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Po przyjęciu przez rząd będzie przedmiotem prac parlamentarnych. Nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w rozmowie z Motofaktami Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Nie wiadomo zatem na razie, kiedy przepisy wejdą w życie. Nie będzie to jednak 1 lipca, jak pierwotnie zakładano. Dotrzymanie ustawowych terminów w takim sposób, by przepisy zaczęły obowiązywać od lipca, jest niemożliwe.

Nowe przepisy drogowe od 1 lipca. Po pierwsze: Zmiany w limitach prędkości 

Nowe przepisy drogowe od 1 lipca 2020 roku przewidywały zmiany w limicie dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym. Chodzi przede wszystkim o limit obowiązujący nocą. Do tej pory w godzinach od 23 do 5 wynosił on 60 km/h.

Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców. Sprawdź, za co go dostaniesz

Gdy przepisy wejdą w życie, ten limit prędkości w mieście nocą zostanie zrównany z dopuszczalnym w ciągu dnia. Oznacza to, że przez całą dobę wynosić będzie 50 km/h.

Nowe przepisy drogowe 2020. Po drugie: Łatwiej stracić prawo jazdy

Nowe przepisy w kodeksie drogowym przewidują również, że kierowca łatwiej straci prawo jazdy, jeśli przekroczy dopuszczalną prędkość. Dotyczy to takiego naruszenia przepisów, gdy kierujący pojazdem będzie jechał więcej niż 50 km/h - bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło w obszarze zabudowanym, czy poza nim. Obecna regulacja kodeksu drogowego dotyczy wyłącznie obszaru zabudowanego.

Jak podały Motofakty, rząd szacuje, że jeszcze w tym roku w ten sposób prawo jazdy straci 20 tysięcy osób. W 2021 roku liczba ta ma wzrosnąć do 40 tysięcy.

Koronawirus a kontrola drogowa. Co może policjant w trakcie kontroli? Za co nas zatrzyma?

Nowe przepisy drogowe 2020. Po trzecie: Od 1 lipca pieszy z pierwszeństwem

Nowe przepisy drogowe od 1 lipca dotyczyły także pieszych. Od środy mieli oni zyskać nowe uprawnienia, które w projekcie zmian opisano następująco:

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Powyższe nie oznacza, że pieszy może w każdej chwili wkroczyć na jezdnię. Ma on pierwszeństwo, jednak musi zachować szczególną ostrożność, zanim wejdzie na pasy. Podobna sytuacja dotyczy kierowców. Zgodnie z projektem ustawy:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Zmiana w kodeksie drogowym przewiduje zatem, że kierowcy muszą uważnie obserwować nie tylko przejścia dla pieszych, lecz również ich otoczenie. 

Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Na razie nie wiadomo.