Nie od dziś pijani kierowcy są na drogach prawdziwą plagą. Pomimo rokrocznie zaostrzających się kar każdego dnie nie brakuje przypadku osób złapanych na jeździe pod wpływem. Pół biedy, jeśli skończyło się tylko na prowadzeniu po promilach, a potem zatrzymaniu. Znacznie gorzej, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią niewinni.
Czytaj też: NOWE paliwo od 1 października i rewolucja na stacjach. To DUŻE zmiany dla kierowców!
Nowe kary dla pijanych kierowców
Aby jeszcze bardziej ukrócić pijaństwo na drogach, ministerstwo sprawiedliwości planuje wprowadzić nowe kary dla pijanych kierowców. Będą znacznie surowsze i związane z dotkliwszymi konsekwencjami. Przepisy mają być stosowane rygorystycznie, choć z pewnymi „furtkami” dla sądów. Przewidują, że policja będzie zabierać samochody tym, którzy za kółko wsiądą pod wpływem, określając przy tym granice promili, jakie dopuszczają zarekwirowanie przez mundurowych auta.
Zobacz również: Ukradł katalizator i rozbił opla. Grozi mu 10 lat więzienia [ZDJĘCIA]
Pijani kierowcy - nowe kary, utrata samochodu, limit promili
We wtorek, 14 września, resort sprawiedliwości przedstawił wstępne plany dotyczące projektu. Zgodnie z nimi nowe kary dla pijanych kierowców przewidują dwa limity.
- Pierwszy to 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, po których przekroczeniu kierowca straci swoje auto. Dotyczy to sytuacji, gdy po prostu zostanie złapany na jeździe po spożyciu.
- Drugi limit to 0,5 promila. Dotyczy kierowców, którzy po pijanemu spowodują wypadek. Wówczas również stracą z automatu stracą pojazd.
Samochody odebrane właścicielom za jazdę pod wpływem alkoholu będą odbierane kierowcom od razu i pozostaną w rękach policji do czasu, gdy sprawa nie rozstrzygnie się w sądzie.
Od kiedy nowe kary dla pijanych kierowców?
Nie wiadomo na razie, kiedy nowe kary dla pijanych kierowców wejdą w życie. Wprowadzenie nowych przepisów pozostaje na razie jedynie w planach ministerstwa sprawiedliwości.
Według policyjnych statystyk w 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 327 osób (13,1% ogółu zabitych), a 2 723 osoby odniosły obrażenia (10,3% ogółu rannych). W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to mniej wypadków o 177 (-6,5%), mniej osób rannych o 358 (-11,6%) oraz więcej osób zabitych o 1 (+0,3%).