"Nasza polityka senioralna opiera się na wsparciu finansowym seniorów, ich aktywności oraz na opiece nad osobami starszymi. To godna waloryzacja rent i emerytur, trzynasta i czternasta emerytura" - wskazała. "Umiemy odpowiedzialnie zarządzać budżetem państwa, dzięki temu są środki, by seniorzy godnie mogli spędzić jesień życia" – wskazała. Mówiła też o Korpusie Wsparcia Seniorów.
Brakuje opiekunek osób starszych. Usługi sąsiedzkie pomogą?
Przypomniała, że został on utworzony w czasie pandemii COVID-19, gdy zalecane było pozostawanie w domu. W kolejnych latach pomysł ewoluował do utworzenia infolinii oraz możliwości zakupu opasek bezpieczeństwa dla seniorów, którzy są sami.
Teraz rząd chce uruchomić usługi sąsiedzkie, czyli nową formę usług opiekuńczych, którą wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Wejdzie ona w życie 1 listopada 2023 r.
Usługi sąsiedzkie ruszą 1 listopada – kto może skorzystać?
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował dziennikarzy, że będzie to pomoc dla osób powyżej 65 roku życia. W usługach sąsiedzkich chodzi o wsparcie skierowane głównie do osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych, które świadczą profesjonalne opiekunki.