Niezwykłe i groźne zjawisko. Superkomórka burzowa na Podlasiu
- Jedna z przemieszczających się wczoraj komórek burzowych wytworzyła ciekawą formacji chmurową, która sugerowała występowanie w niej rotującego prądu wstępującego - pojawił się charakterystyczny zarys chmury stropowej "murus" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Komórka burzowa będąca w tej sytuacji najprawdopodobniej superkomórką burzową pokonała dystans od okolic Siemiatycz, po rejon Dąbrowy Białostockiej, a trajektoria jej przemieszczania się była wyraźnie bardziej odchylona na prawo względem pozostałych burz.
Superkomórka burzowa to rodzaj burzy charakteryzującej się wirującym prądem wstępującym powietrza (tzw. mezocyklon). Nadaje jej to zjawiskowy, niekiedy przerażający kształt. Czy należy się ich obawiać?
Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych. Mogą powodować:
- ulewne opady,
- grad wielkości piłeczki golfowej,
- porywiste wiatry,
- niszczycielskie tornada.
Superkomórka burzowa w Polsce. Czy jest groźna?
Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów. Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach.
Najwięcej takich zjawisk odnotowuje się w USA. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce).
Chcesz wiedzieć, gdzie jest burza? Czy będzie padać w Twoim regionie? Sprawdź radar burzowy online. Znajdziesz go w tym artykule: GDZIE jest BURZA w Polsce? Gdzie dzisiaj spodziewać się deszczu? [PONIEDZIAŁEK 17.05]