Niepokój wokół gotówki. Dane NBP pokazują, że Polacy histerycznie reagują na wieści z Europy

i

Autor: freepik.com

Pieniądze

Niepokój wokół gotówki. Dane NBP pokazują, że Polacy histerycznie reagują na wieści z Europy

2025-04-10 12:18

Coraz więcej osób wypłaca gotówkę z bankomatów, co jest reakcją na apele Europejskich instytucji finansowych. Te z obawy przed cyberzagrożeniami i rosnącą liczbą ataków hakerskich przestrzegają Europejczyków, że powinni zabezpieczyć się przed możliwymi zakłóceniami w systemach bankowych. Kraje w Europie oficjalnie zalecają posiadanie części gotówki w domach. W Polsce takich rekomendacji nie ma, ale zauważalny jest gwałtowny wzrost operacji gotówkowych.

Rośnie popularność gotówki w obawie przed cyberatakami

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie ma praktycznie tygodnia bez awarii płatności mobilnych w jakimś banku w Polsce. Jedną z przyczyn takich sytuacji są ataki hakerskie, które obecnie tylko na moment paraliżuje pracę tych instytucji. W ostatnich miesiącach coraz więcej europejskich instytucji finansowych zwraca uwagę na zagrożenia płynące z cyberprzestępczości. Rosnąca liczba ataków hakerskich na kluczowe sektory gospodarki sprawia, że banki centralne w niektórych krajach otwarcie sugerują obywatelom przygotowanie się na ewentualne zakłócenia.

Przykładem takich państw są Holandia i Szwecja, gdzie jawnie wydana została dyrektywa o tym, że warto część swoich oszczędności trzymać w domu. Podana została nawet kwota, która powinna zapewnić bezpieczeństwo na okres naprawy ewentualnych kłopotów bankowości. W Polsce takiej dyrektywy Narodowego Banku Polski nie ma, ale Polacy reagują na sytuację i wypłacają więcej gotówki.

Widać to z danych do których linkujemy powyżej z 2024 roku. Ostatnio jednak NBP odnotowało 35-procentowy wzrost wypłat na terenie kraju, a w dużych miastach wskaźnik ten sięga nawet 40 proc.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!
Pytanie 1 z 18
Jak nazywa się obecna prezes ZUS-u?

Jaka jest przewaga gotówki nad kartą kredytową?

Jeszcze w 2024 roku aż 95,3 procent transakcji kartowych w Polsce odbywało się w formie bezgotówkowej, a liczba bankomatów systematycznie malała. Obecne zjawisko masowych wypłat jest odwrotnością tego trendu. Dlaczego?

Jaka jest przewaga gotówki nad kartką kredytową?

  • Anonimowość i prywatność,
  • Lepsza kontrola nad wydatkami,
  • Odporność na awarie systemów,
  • Brak ryzyka zadłużenia,
  • Nie wszędzie zapłacisz kartą,
  • Brak prowizji i opłat.

Ile gotówki warto trzymać w domu?

Eksperci finansowi z Europy wskazują na to, że posiadanie gotówki w domu zabezpiecza przed awariami systemów bankowych. Jednocześnie jednak wskazują, że trzymanie wielkich sum w szufladzie też jest niebezpieczne z uwagi na ewentualną kradzież. Ile zatem gotówki warto trzymać w domu?

W Europie popularną rekomendacją są kwoty rzędu 200-500 euro na gospodarstwo domowe, co zapewnia minimum opcji w razie awarii płatności elektronicznych i gwarantuje przetrwanie nawet do tygodnia. W przeliczeniu na złotówki po stanie kursu euro 10 kwietnia 2025 roku jest to od 852 zł do 2130 zł.

Białystok Radio ESKA Google News
Czy UE zrezygnuje z GOTÓWKI?