Nowa moneta NBP w obiegu od 27 października
27 października 2020 r. Narodowy Bank Polski wyemitował drugą monetę z serii Wielkie aktorki, z wizerunkiem Antoniny Hoffmann.
Na rewersie monety umieszczono popiersie aktorki według rzeźby autorstwa Władysława Eliasza z 1872 r. oraz wizerunki koronek nawiązujące do jej kostiumów scenicznych. Na awersie został zaprezentowany wizerunek frontonu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym była związana pod koniec swojej kariery
Kim była Antonina Hoffman?
Antonina Hoffman debiutowała w wieku 17 lat w Warszawie, później przeniosła się do Krakowa, gdzie szybko uzyskała status czołowej aktorki. W ciągu prawie 40-letniej scenicznej kariery Hoffmann zagrała ponad 400 ról. Najwyżej ceniono jej aktorskie kreacje w dramatach Słowackiego. Jako życiowa partnerka Stanisława Koźmiana, twórcy tzw. krakowskiej szkoły aktorstwa, stała się jedną z najbardziej znanych jej przedstawicielek.
Reforma Koźmiana polegała na naturalnej i bardziej swobodnej grze, dalekiej od deklamacji i gwiazdorstwa. Pod koniec życia artystka związała się z jedną z najlepszych na ziemiach polskich sceną Teatru Miejskiego w Krakowie (obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego).
Mało kto obecnie wie, że w czasach swojej zawodowej aktywności Hoffmann była porównywana z Heleną Modrzejewską. Prywatnie panie się przyjaźniły - na scenie rywalizowały. Często występowały razem i wymieniały się doświadczeniami.