Z czego wynika fakt, że niektórzy Polacy otrzymują groszowe emerytury? Jak wyjaśnia dziennik „Fakt”, który dotarł do najnowszych danych o świadczeniach, już jedna opłacona składka otwiera prawo do emerytury. Dlatego, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i złożymy wniosek o świadczenie, ZUS podzieli zebrany kapitał przez dalsze trwanie życia. I to będzie naszą emeryturą.
Dlatego, jeśli ktoś nie wypracował stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) i przez krótki czas odprowadzał składki, musi spodziewać się bardzo niskiej emerytury.
Emerytury w Polsce. Polacy dostają grosze
Jak wygląda to liczbowo? Najwyższe świadczenie, jakie obecnie wypłaca ZUS wynosi 43 tys. 412 zł brutto i dotyczy mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat, a w sumie przepracował aż 62 lata! Natomiast najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze i wypłacana jest mieszkańcowi Wrocławia, który odprowadził składki za miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.
Najwyższa emerytura w województwie podlaskim
Kwota najwyższej emerytury na Podlasiu zwala z nóg! Mężczyzna z Białegostoku dostaje 21 tys. 966 zł i 30 gr. W wieku 73 lat przeszedł on na emeryturę, a wcześniej zajmował kierownicze stanowisko w resorcie energetycznym.
Najniższa emerytura w województwie podlaskim
Najniższa emerytura w województwie podlaskim wynosi 13 gr. Otrzymuje ją mieszkaniec Białegostoku, który w wieku 65 lat przeszedł na emeryturę, a przez 26 dni pracował na umowie zlecenie jako betoniarz/zbrojarz.