Białostockie muzeum z prestiżową nagrodą. Europejskie Muzeum Roku 2024
Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
Do nagrody na 2024 rok zostało zgłoszone Muzeum Pamięci Sybiru, którego głównym zadaniem jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię.
"Z wielką radością Europejskie Forum Muzealne dzieli się decyzją Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku. Wybrane przez Komitet Kultury, na dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), 5 grudnia 2023 roku, Muzeum Pamięci Sybiru (Białystok, Polska) zdobywa nagrodę" - poinformowano we wtorek po południu na profilu Europejskiego Muzeum Roku.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wybrane Europejskim Muzeum Roku 2024
Jak podano, ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Portimao w Portugalii w dniach 1-4 maja 2024 roku.
"Wspaniała wiadomość! Nagrodę Muzealną Rady Europy przyznano Muzeum Pamięci Sybiru. Gratulujemy!"- napisano we wtorek w mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Muzeów.
O zgłoszeniu Muzeum Pamięci Sybiru do tej nagrody informowano w maju. Jak mówił wówczas dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński, instytucja w momencie otwarcia była muzeum historycznym. Przypominał, że z miejsca, gdzie zlokalizowana jest ta placówka, w 1940-41 roku odjeżdżały na Wschód transporty wywożonych na Syberię.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Pięć tys. eksponatów
"To jest bez wątpienia najważniejsze miejsce w obecnych granicach państwa polskiego, opowiadające o zbrodniach sowieckich lat 40. XX wieku. Ale dzisiaj wystawa w muzeum nabrała wyjątkowego znaczenia. To o czym opowiadamy, sprzed 80 lat, niestety dzisiaj powtarza się także na Ukrainie" - powiedział Śleszyński. Podkreślił też, że złożenie wniosku to przypomnienie w Europie, że nie można o tej historii zapomnieć.
Placówka to miejska instytucja kultury. W docelowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oficjalnie otwarto 17 września 2021 roku. Jego wystawa stała, o powierzchni ok. 2 tys. m kw., przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. W muzeum jest ok. 5 tys. eksponatów. Placówka prowadzi także działalność naukową.
Odkryto kilka tysięcy zabytków na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. Zobacz je na zdjęciach poniżej.