W sobotę (9 marca) oficjalnie otwarto Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa. To kolejny oddział Muzeum Podlaskiego. Powstało w zabytkowym, XVIII-wiecznym myśliwskim dworze, wydzierżawionym przez instytucję od gminy Turośń Kościelna. Miejscowość znajduje się w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego i - jak podkreślało wcześniej muzeum - właśnie nad Narwią Wołkow pracował i tam powstawały jego najważniejsze fotografie.
Na wystawach można zapoznać się z twórczością artysty. Instytucja ma być też miejscem spotkań fotografików i prezentacji fotografii przyrodniczej.
Fotograficzne dzieła inspirowane pięknem regionu
Wiktor Wołkow urodził się w 1942 roku w Białymstoku. Z wykształcenia był leśnikiem. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż" i "Słońce". Jego fotograficzne dzieła powstały z miłości do regionu i jego piękna. Wołkow często fotografował nad Narwią, to tam powstały jego najsłynniejsze pejzaże. Fotografował w czerni i bieli, a później - w kolorze.
Dwa piętra piękna
Główną częścią muzeum jest wystawa stała, na której prezentowana jest spuścizna Wołkowa. Ekspozycja ma przybliżać zwiedzającym i zaprezentować przekrój całego dorobku artysty.
Prace prezentowane są w salach na dwóch piętrach budynku. Zwiedzanie rozpoczyna się od sali, gdzie można oglądać podlaskie pejzaże Wołkowa, a w centralnym jej punkcie znajduje się przestrzeń imitująca ciemnię fotograficzną, gdzie prezentowany jest zestaw zdjęć "Cały kosmos".
Natomiast na piętrze w jednej sal można się zapoznać z kolorowymi fotografiami artysty, w drugiej - która jest też miejscem spotkań i warsztatów - prezentowana jest archiwalna wystawa Wołkowa zatytułowana "Potrawka z zająca" oraz zbiór sprzętu fotograficznego, na jakim pracował.
Muzeum chce dużą wagę przywiązywać do działań edukacyjnych, ale też ma być centrum spotkań i prezentacji fotografii przyrodniczej, fotografikami, podróżnikami.
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa jest otwarte dla zwiedzających w godz. 10-17.