Przeprowadzenie pogadanek na temat bezpieczeństwa w klubach, ryzyka związanego z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także obrony przed ewentualnym atakiem zaproponowały twórczynie projektu. Julia Dobrzyk, Karolina Sołbut, Gosia Czarnecka i Amelia Pogorzelska przeprowadziły ankiety wśród uczniów szóstego białostockiego liceum. Ponad 400 respondentów stwierdziło, że znane są im przypadki przemocy i stosowania środków odurzających wobec nieświadomych tego osób.
Nasza prezentacja trwa około 30 minut i w tym czasie mówimy o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą nas spotkać. Przytaczamy także opowiedziane przez naszych bliskich historie wieczornych wyjść, które mogły skończyć się tragicznie.
- mówi liderka projektu, Julia Dobrzyk.
Podczas pogadanek licealistki demonstrują także, jak prawidłowo użyć gazu pieprzowego.
Gaz powinno się trzymać w torebce, ale w momencie, gdy czujemy się zagrożone, powinnyśmy go wyjąć i mieć w ręce lub w kieszeni, tak, żeby mieć do niego łatwy i szybki dostęp.
- mówi Karolina Sołbut z 6 białostockiego liceum.
Bardzo ważną kwestią jest także profilaktyka chorób wenerycznych. Uczennice opowiadają też co zrobić, gdy dojdzie do zarażenia chorobą przenoszoną drogą płciową.
Mówię, gdzie można zastosować terapię antyretrowirusową, w jakim czasie zgłosić się do szpitala prowadzącego taką terapię i jakie są skutki zarażenia się wirusem.
- uzupełnia uczennica 6 białostockiego liceum Gosia Czarnecka.
Pamiętajmy, że podstawową zasadą bezpieczeństwa jest wychodzenie na imprezy i wracanie z nich w zaufanym towarzystwie.Starajmy się nie chodzić same po zmroku, a jeśli musimy się przemieścić, lepiej wezwać taksówkę.
Kolejne prelekcje dziewczyny poprowadzą w 3 białostockim liceum, a niewykluczone, że zorganizują pogadankę w przestrzeni publicznej. Gdzie i kiedy to będzie, dowiecie się z Instagrama - Mlodzi_i_bezpieczni.