Miasto z Klimatem. Czego dotyczył konkurs?
Konkurs skierowany był do miast, które w ostatnich trzech latach zakończyły inwestycje o pozytywnym wpływie na ekologię oraz życie mieszkańców. Wyłonił dziesięciu laureatów: przyznano 5 nagród w kategorii miast powyżej 100 000 mieszkańców oraz 5 nagród w kategorii miast do 100 000 mieszkańców.
Inwestycje zrealizowane przez samorządy oceniano na podstawie takich obszarów jak:
- rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury – w tym retencja wody,
- zrównoważony transport,
- gospodarka w obiegu zamkniętym,
- zrównoważone budownictwo.
Białystok został laureatem w swojej kategorii za rewitalizację Stawów Marczukowskich oraz rozwój komunikacji rowerowej. Drugie miejsce zdobyła Gdynia, a trzecie Płock. Wyróżnienia otrzymały Kraków, Gdańsk i Olsztyn.
– Rewitalizacja terenu Stawów Marczukowskich była dla nas jednym z priorytetów w obszarze ochrony środowiska, podobnie – rozwój komunikacji rowerowej. Od kilkunastu lat prowadzimy działania mające na celu stworzenie sprawnego systemu połączeń dróg i ciągów rowerowych na terenie miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że nasze działania są prowadzone w dobrym, właściwym kierunku, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami.
Białystok. Nowe Stawy Marczukowskie
Jak podkreśla Anna Kowalska z białostockiego magistratu, dzięki trwającej kilka lat i zakończonej na początku 2017 roku rewitalizacji Stawów Marczukowskich mieszkańcy Białegostoku zyskali nowe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Zaniedbane przez wiele lat stawy stały się sprawnie działającymi zbiornikami retencyjnymi – okoliczne tereny zostały zabezpieczone przed podtopieniami. Nasadzenie drzew i krzewów, w połączeniu z dużą powierzchnią lustra wody, korzystnie działają na poprawę jakości powietrza w tym rejonie. Inwestycja miała też wpływ na bioróżnorodność, bo pojawiły się tam nowe gatunki owadów i zwierząt.
Białostocka Komunikacja Rowerowa
Przez wzgląd na ekologię Miasto Białystok także od lat propaguje rower jako codzienny środek transportu i dostrzega konieczność powiązania systemu komunikacji pieszej i rowerowej z układem ciągów zieleni miejskiej i podmiejskiej. Dlatego sukcesywnie realizuje plan rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych na terenie miasta. Tylko w latach 2017-2020 (ten okres obejmował konkurs) w mieście wybudowano ponad 20 km ścieżek rowerowych, łącznie jest ich obecnie ponad 150 km.
- Aby zachęcić mieszkańców do rezygnacji z własnych samochodów i korzystania z transportu publicznego oraz rowerów wprowadzono w naszym mieście wiele udogodnień, między innymi bezpłatny przewóz rowerów w autobusach, strefy o ograniczonej dostępności dla ruchu kołowego, strefę ruchu uspokojonego, parkingi i wiaty rowerowe w przestrzeni publicznej, a od 2014 roku – rower miejski BiKeR. Działania te mają wpływ przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także – jakości powietrza w mieście - podkreśla Anna Kowalska.