Niektórzy twierdzą, że Podlasie to stan umysłu. Mieszkańcy Suwałk nigdy nie wiedzieli temperatury 5 stopni Celsjusza, do samolotów strzela się tu z łuków lub krzyczy na nie "Łoooo!", a najlepsze, co można kupić w Łomży to bilet do Białegostoku. Podlasianie mają też specyficzne upodobania smakowe, więc słodycze albo drinki wyglądają tu trochę... inaczej. Jak? Te i inne stereotypy o naszym regionie utrwalane są m.in. na profilu Nienormalny Białystok i grupie Beka z Podlasia.
Zobacz też: Lord Kruszwil na Podlasiu. "Chciałem zobaczyć te wszystkie dziury, tych meneli"
Dzieje się to oczywiście "na wesoło", z przymrużeniem oka. Memy o Podlasiu szybko zyskały dużą popularność nie tylko wśród lokalnej społeczności, która ma się z czym utożsamiać. Na trwałe weszły do - nazwijmy to - popkultury internetowej i pojawiają się nie tylko na stronach czy grupach związanych z Podlasiem. Co wpływa na ich popularność i skąd płyną niekończące się na razie pomysły internautów? Sprawdźcie 30 przykładowych memów krążących po sieci i przekonajcie się sami. Pijesz akurat kawę albo herbatę? Lepiej ją odstaw - nie ma szans, że przy którymś się nie zaśmiejesz! A to grozi opluciem monitora lub telefonu.
Te memy to już HIT i unikat. Wciąż powstają, nadal śmieszą
Memy o Podlasiu na dobre wypromowała istniejąca od kilku lat na Facebooku strona Nienormalny Białystok. Skąd wziął się pomysł i dlaczego właśnie tak przedstawia się Podlasie w krzywym zwierciadle?
Jeździł po Białymstoku wózkiem widłowym. "Tak się lata po mieście!"
Północny wschód naszego kraju (należy pamiętać, że geograficznie Podlasie to również część województwa lubelskiego) od dłuższego czasu postrzegany jest jako Polska B. Krzywdzące niekiedy stereotypy o zacofaniu, wciąż obecnej rusyfikacji, ksenofobii czy przywiązaniu do tradycji i folkloru ktoś postanowił przekuć na czarny humor. I wyszło! Podlasie na memach szybko podbiło serca internautów, a śmieszne obrazki i demotywatory rozprzestrzeniły się po sieci.
Dlaczego?
Marta Dobecka. Kim jest znana partnerka Dawida Podsiadło?
Memy o Podlasiu. Dlaczego są tak popularne?
Skąd bierze się popularność internetowych memów? Katarzyna Marak z Torunia postanowiła odpowiedzieć na to pytanie w publikacji Mem internetowy: informacja i transformacja w sieci. Czytamy tam:
Oglądamy je, kopiujemy, śmiejemy się z nich, ale nie potrafimy wytłumaczyć, dlaczego ten czy inny mem nagle staje się popularny, ani dlaczego jakiś czas później jego nagle popularność znika. I nic w tym dziwnego – z punktu widzenia kulturowego uczestnictwa, memy nie są ani przekazami, ani produktami, lecz, jak sugeruje Jean Burgess, raczej mechanizmami mediacyjnymi, poprzez które kulturowe praktyki powstają, są przyswajane i zachowywane w sieciach społecznościowych.
Memy to doskonały chwyt marketingowy i sposób szybkiego przekazywania informacji oraz poglądów bez używania wielu słów. Coś, z czym się szybko utożsamiamy i wystarczy kilka kliknięć, by zakomunikować to światu. Nic dziwnego, że memy o Podlasiu pokochały obie strony - i mieszkańcy regionu, i osoby się z niego naśmiewające.
Polecany artykuł: