Mariusz Tarasiuk to miejski rzecznik praw ucznia w Białymstoku

i

Autor: UM Białystok Mariusz Tarasiuk to miejski rzecznik praw ucznia w Białymstoku

Mariusz Tarasiuk to miejski rzecznik praw ucznia w Białymstoku. Działa od 1 czerwca

2021-06-01 10:37

Miejskiego rzecznika praw ucznia powołały władze Białegostoku. Działalność rozpocznie 1 czerwca. Będzie wspierał uczniów, prowadził mediacje i współpracował z samorządami uczniowskimi.

Funkcję rzecznika powierzono Mariuszowi Tarasiukowi, pracownikowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Białegostoku – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyzwanie. Rzecznik praw ucznia będzie stał w obronie wszystkich uczniów miasta Białegostoku i przede wszystkim będę bronił ich praw, reprezentował samorządy uczniowskie, rodziców, budował mosty między nauczycielami, uczniami, ich rodzicami, aby uzyskać porozumienie drogą mediacji. Dzięki temu myślę, że nasza współpraca będzie owocna i wszyscy będą mogli liczyć na rzecznika praw ucznia – powiedział wybrany na tę funkcję Mariusz Tarasiuk.

Siedzibą rzecznika praw ucznia – jak informuje magistrat – będzie Departament Edukacji przy ul. Legionowej 7. Z rzecznikiem będzie można kontaktować się pod numerem telefonu: 85-869-63-44.

- Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła się z takim wnioskiem (powołania rzecznika praw uczniów), po czym przeprowadziła ankietę wśród 600 uczniów i aż 92 proc. z nich opowiedziało się za powołaniem rzecznika praw ucznia – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że z interpelacją w tej sprawie wystąpiła też jedna z radnych. Truskolaski powiedział, że po analizach prawnych zdecydowano, by funkcję tę pełnił pracownik departamentu edukacji.

Raport z anteny 31.05, godz.10

Prezydent mówił, że wśród zadań rzecznika będzie m.in. propagowanie praw uczniów, mediacje, wspieranie uczniów, jeżeli łamane byłyby ich prawa.

- Każda społeczność chce, aby przestrzegano jej prawa. Bo co z tego, że one będą na papierze, trzeba ich przestrzegać i jeżeli zderza się szkoła, dyrektor, a nawet pojedynczy nauczyciel z pojedynczym uczniem, to on stoi na straconej pozycji, nie ulega wątpliwości. Jeżeli będzie osoba z urzędu, będzie reprezentowała ucznia, to jego pozycja jest zupełnie inna – dodał Truskolaski.

Obecna na konferencji przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Dominika Łapińska powiedziała, że powołanie rzecznika praw ucznia było jednym z kluczowych zadań w tej kadencji młodzieżowej rady.

- Jesteśmy przekonani, że jeszcze bardziej zwiększy to ochronę praw uczniów, a tym samym polepszy komfort nauczania w białostockich szkołach – dodała.

(PAP)

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!