Funkcję rzecznika powierzono Mariuszowi Tarasiukowi, pracownikowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Białegostoku – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej.
- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyzwanie. Rzecznik praw ucznia będzie stał w obronie wszystkich uczniów miasta Białegostoku i przede wszystkim będę bronił ich praw, reprezentował samorządy uczniowskie, rodziców, budował mosty między nauczycielami, uczniami, ich rodzicami, aby uzyskać porozumienie drogą mediacji. Dzięki temu myślę, że nasza współpraca będzie owocna i wszyscy będą mogli liczyć na rzecznika praw ucznia – powiedział wybrany na tę funkcję Mariusz Tarasiuk.
Siedzibą rzecznika praw ucznia – jak informuje magistrat – będzie Departament Edukacji przy ul. Legionowej 7. Z rzecznikiem będzie można kontaktować się pod numerem telefonu: 85-869-63-44.
- Młodzieżowa Rada Miasta zgłosiła się z takim wnioskiem (powołania rzecznika praw uczniów), po czym przeprowadziła ankietę wśród 600 uczniów i aż 92 proc. z nich opowiedziało się za powołaniem rzecznika praw ucznia – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że z interpelacją w tej sprawie wystąpiła też jedna z radnych. Truskolaski powiedział, że po analizach prawnych zdecydowano, by funkcję tę pełnił pracownik departamentu edukacji.
Prezydent mówił, że wśród zadań rzecznika będzie m.in. propagowanie praw uczniów, mediacje, wspieranie uczniów, jeżeli łamane byłyby ich prawa.
- Każda społeczność chce, aby przestrzegano jej prawa. Bo co z tego, że one będą na papierze, trzeba ich przestrzegać i jeżeli zderza się szkoła, dyrektor, a nawet pojedynczy nauczyciel z pojedynczym uczniem, to on stoi na straconej pozycji, nie ulega wątpliwości. Jeżeli będzie osoba z urzędu, będzie reprezentowała ucznia, to jego pozycja jest zupełnie inna – dodał Truskolaski.
Obecna na konferencji przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Dominika Łapińska powiedziała, że powołanie rzecznika praw ucznia było jednym z kluczowych zadań w tej kadencji młodzieżowej rady.
- Jesteśmy przekonani, że jeszcze bardziej zwiększy to ochronę praw uczniów, a tym samym polepszy komfort nauczania w białostockich szkołach – dodała.
(PAP)
Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!