Lockdown w Polsce a gospodarka. Zaskakujące dane Eurostatu
Europejscy statystycy podsumowali trzeci kwartał pandemii w gospodarce UE. Okazuje się, że nasz kraj na tle innych państw Wspólnoty wypadł najlepiej, odnotowując najmniejszy spadek PKB (2,3 proc.). Z kolei w danych w zakresie rok do roku, czyli za minione dwanaście miesięcy, Polska figuruje na 2. miejscu w Unii ze spadkiem o 2 proc.
Zobacz też: Drugi lockdown w Białymstoku. Co będzie zamknięte od soboty 7 listopada?
Czy taki wynik, nawet jeśli w czeka nas drugi lockdown w Polsce, może napawać polskich przedsiębiorców optymizmem?
Jak informuje portal Business Insider, w czwartym kwartale sytuacja raczej się pogorszy. Rynki, czekając na szczepionkę odwracają się od dotychczasowych faworytów czasów pandemii, przez co u nas wyraźnie traci Allegro. Wpływ nie tylko na polską, ale i ogólnoświatową gospodarkę, może mieć także wynik wyborów w USA, ponieważ notowania Janet Yellen, jako ewentualnej przyszłej sekretarz skarbu w administracji Joego Bidena.
- Swoich danych za trzeci kwartał nie podały jeszcze Estonia, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Słowenia, Malta i Luksemburg – czytamy na BI. - Nie można więc wykluczyć, że za parę tygodni spadniemy z drugiego miejsca niżej. Na razie jednak jesteśmy na europejskim podium.
Czy drugi lockdown w Polsce pogrąży gospodarkę?
Temu, jak w polskiej gospodarce może wyglądać IV kwartał, przyjrzeli się eksperci mBanku. Zdaniem analityków bazujących na informacjach Eurostatu PKB naszego kraju do końca 2020 roku spadnie do 3,4 proc. Z kolei w roku 2021 ma wynieść 3 proc (wcześniej zakładano wartość 3,8 proc.).
Kwarantanna Narodowa od 14.11.2020? Premier poinformował o planach rządu
Zdaniem ekspertów Business Insider dane za czwarty kwartał będą znacznie gorsze niż za trzeci. Wpłynie na to tzw. drugi lockdown w Polsce. Od października bowiem ponownie borykamy się z gospodarczym kryzysem. Wiele branż nie może normalnie funkcjonować. Poważne straty finansowe odnotowują m.in.:
- gastronomia,
- rozrywka,
- transport i usługi,
- branża fitness.
W najbliższych tygodniach ich sytuacja raczej się nie poprawi.