Pierwsze łąki kwietne w Białymstoku
Pierwsze miejskie łąki kwietne powstały w Białymstoku w 2019 r. Wówczas zajmowały łącznie 4,5 ha powierzchni. Z każdym rokiem ich przybywa, w tym sezonie to już 9 ha. Łąki kwietne szybko stały się jedną z wizytówek Białegostoku.
Łąki kwietne dla pszczół i nie tylko
Łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, ograniczają negatywne skutki tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają estetykę i przełamują monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej. Ponadto poprawiają bioróżnorodność owadów, zwiększają bazę pokarmową dla owadów zapylających, oczyszczają powietrze z CO2 i innych zanieczyszczeń, produkują tlen, zatrzymują duże ilości wody z opadów, przyczyniają się też do edukacji i zaangażowania lokalnej społeczności w działania proekologiczne. A przede wszystkim – są piękne.
ZOBACZ: Dodatek węglowy. Otwarto specjalny punkt w Białymstoku. Jak można złożyć wniosek?
Łąki kwietne – zalety
Jedną z wielu zalet łąk kwietnych dotyczących ich zakładania i pielęgnacji jest to, że nie kolidują z infrastrukturą podziemną, co umożliwia zagospodarowanie większości szerokich zieleńców w pasach drogowych. Z kolei odtwarzanie łąk kwietnych jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne, niż odtwarzanie nasadzeń drzew czy krzewów.
ZOBACZ: Podlaska Straż Graniczna w kolejnej edycji szkolenia. Tarcze poszły w ruch! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Łąki kwietne w Białymstoku – korzyści wizerunkowe
Warto pamiętać, że Białystok był pierwszym miastem, w którym pola słonecznikowe powstały na dużą skalę. Fundacja Łąka (która opiekuje się łąkami w Białymstoku) dwa lata temu wyliczyła, jakie korzyści wizerunkowe przyniosły naszemu miastu łąki kwietne. Wartość ekwiwalentu reklamowego wyniosła wówczas 1 mln 300 tys. zł, czyli tyle musiałoby zapłacić Miasto Białystok za obecność w mediach informacji o białostockich łąkach kwietnych. Tymczasem taka reklama trafiła do odbiorców na świecie bez ponoszenia kosztów.