Rewolucyjny wynalazek firmy IT z Białegostoku pomoże w walce z epidemią

i

Autor: pixabay Rewolucyjny wynalazek firmy IT z Białegostoku pomoże w walce z epidemią

Badanie na pierwszy rzut oka. Wynalazek z Białegostoku pomoże w walce z epidemią

2020-04-16 8:46

Jak zbadać, czy pacjent choruje i zarejestrować go bez dotykania? Wystarczy rzucić okiem. Bez dotykania. Choć wydaje się to niemożliwe, to wynalazek białostockiej firmy z branży IT może już niedługo zrewolucjonizować funkcjonowanie polskiej (i nie tylko) służby zdrowia. Programiści tworzą go obecnie głównie z myślą o zmniejszeniu liczby zakażeń COVID-19. Co wpadło im do głowy i w jakiej postaci z niej wyjdzie? Szczegóły na ESKA.PL Białystok!

Koronawirus: Wynalazek z Białegostoku pomoże w walce z epidemią COVID-19

Panujący obecnie wirus jest o tyle groźny, że przenosi się przy bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem: drogą kropelkową lub poprzez dotyk. Utrzymuje się także na powierzchniach, z którymi miała kontakt zakażony. Osobami, które każdego dnia są najbardziej narażone na działanie koronawirusa, bez wątpienia są pracownicy służby zdrowia.

Sprawdź też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Programiści z białostockiej TenderHut działającej w branży IT wpadli na to, jak można by znacząco zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa, a tym samym również liczbę zachorowań. Z myślą o osobach z branży medycznej opracowują oprogramowanie umożliwiające przeprowadzenie bezdotykowego wywiadu z pacjentem: ocenę stanu jego zdrowia, pobranie danych oraz rejestrację w bazie pacjentów. Jak to możliwe?

COŚ DOBREGO #005
Posłuchaj, co pacjent onkologiczny musi wiedzieć o koronawirusie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Koronawirus: Gogle dla lekarzy pomogą w walce z epidemią

TenderHut pracune nad specjalnymi goglami z oprogramowaniem mającym za zadanie ułatwienie pracownikom ochrony zdrowia wszystkich powyższych czynności oraz zmniejszenie ryzyka zarażenia personelu, który na co dzień jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Nakładając specjalne okulary lekarz lub inny wykwalifikowany pracownik służby zdrowia zyska możliwość m.in. przeprowadzenia wywiadu czy zeskanowania dokumentów (np. dowodu osobistego) bez konieczności ich dotykania. Potem głosowo wprowadzi do bazy danych informacje o temperaturze i innych objawach pacjenta. Umożliwi to bezdotykowy interfejs głosowy oraz wbudowane pozostałe sensory.

To jednak nie wszystko. Oprogramowanie pomoże również w szybkiej rejestracji poprzez zrobienie zdjęcia pacjentowi i zeskanowanie dokumentu tożsamości bez konieczności brania go do rąk. Dane te następnie trafią do systemu szpitalnego, skracając czas rejestracji pacjenta. Technologia pomoże sprawdzić status personelu, obłożenie sal pacjentami czy dostępność aparatu diagnostycznego.

Czy masz koronawirusa? Sprawdź swoje objawy!

Pytanie 1 z 9
Czy przebywałeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą?

Gogle dla lekarzy i pracowników szpitali. Kiedy się pojawią?

Na jakim etapie są prace nad oprogramowaniem i wynalazkiem? Na razie spółka TenderHut prowadzi rozmowy z placówkami służby zdrowia w Polsce, by móc przetestować nową technologię. Podobne oprogramowanie było już wykorzystywane przez pracowników laboratoryjnych i niemieckie służby.

Technologię opracowują programiści z Białegostoku - międzynarodowa korporacja ma swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku.