Koronawirus: Ile osób być w sklepie spożywczym lub markecie? Zmiany od 1 kwietnia 2020
Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi m.in. wysoka grzywna. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia? W tym artykule odpowiadamy:
- Ile osób może być w sklepie jednocześnie.
- Jak robić zakupy od 1 kwietnia.
- Kiedy obowiązują godziny seniorskie w Białymstoku.
- Jak robić zakupy w aptekach.
Zobacz też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Ile osób może jednocześnie być w sklepie?
Zgodnie z obowiązującymi zmianami liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepie, zależy od liczby znajdujących się w nim kas. W sklepach spożywczych obowiązuje limit 3 osób na jedno stanowisko.
- Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3 - czytamy w oficjalnym rządowym komunikacie.
Koronawirus: Nowe zakazy. Wyjścia tylko pojedynczo, godziny seniorskie w sklepach
W związku z powyższym ile osób może być sklepie osiedlowym w Białymstoku? Jeżeli to punkt małopowierzchniowy, w którym czynna jest 1 kasa, dopuszczalny limit to 3 osoby (pod warunkiem, że zachowają od siebie co najmniej 2 metry odległości). W niektórych "osiedlówkach" na terenie naszego miasta są co prawda dostępne 2 kasy obok siebie, jednak w przypadku, gdy znajdują się zbyt blisko (tzn. dystans klientów i sprzedawców byłby mniejszy niż zalecany), nie mogą funkcjonować na raz.
- Szukasz POZYTYWNYCH INFORMACJI z Białegostoku i okolic? Dołącz do naszej nowej grupy: Pozytywny Białystok. Tylko pozytywne informacje, ogłoszenia, wydarzenia
- Chcesz być na bieżąco? Koronawirus - Białystok i województwo podlaskie NA ŻYWO. Raport 24H [RELACJA]
- Nudzisz się w domu? Te kawałki postawią Cię na nogi!
Ile osób może być w sklepie - markety i targowiska
Natomiast ile osób może być w sklepie typu Biedronka, Lidl, Carrefour czy na hali w galerii handlowej? Rachunek jest prosty: zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na jego terenie może przebywać 15 klientów.
Czytaj też: Czy koronawirus przenosi się na żywności?
Podobne zaostrzenia obowiązują targowiska, stragany i bazarki. Różnica jest jednak taka, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Obowiązuje tutaj limit: 3 klientów na 1 punkt handlowy. Zatem, jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Koronawirus: Jak robić zakupy w sklepie? Zasady, rękawiczki, dezynfekcja rąk
Wiedząc o tym, ile osób może być w sklepie jednocześnie, warto poznać zasady dotyczące tego, jak robić zakupy.
Do nowych, ostrzejszych zasad funkcjonowania i sprzedaży dostosować się muszą wszystkie placówki, a także ich klienci. Należy również dodać, że w weekendy pozamykane będą wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Jest to reakcją na fakt, że wiele osób wybierało się tam w czasie wolnym, łamiąc zalecenia dotyczące gromadzenia się w miejscach publicznych.
- Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
- To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
- Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Zgodnie z nowymi zasadami na temat tego, jak robić zakupy, od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą mieli obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Wiele z nich już teraz zmieniło godziny otwarcia, zwykle pracując krócej (przeważnie do godz. 20). W Białymstoku zrobiły to m.in. Biedronka, Lidl, Stokrotka, Auchan czy Carrefour, a także wiele "osiedlówek". Możliwość (a niekiedy obowiązek) nakładania rękawiczek i dezynfekcji jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów wprowadziło wiele placówek i marketów - apteki, drogerie czy markety (Biedronka, Lidl, Auchan). Teraz stanie się to normą w każdym obiekcie.
Rząd wyznaczył także w sklepach godziny seniorskie. Kiedy i w jakiej porze zakupy zrobią osoby powyżej 65. roku życia?
Koronawirus: Godziny seniorskie: Kiedy? W jakich godzinach zakupy dla seniorów?
Ze względu na fakt, że seniorzy są grupą szczególnie narażoną na koronawirusa, rząd zdecydował się wprowadzić godziny seniorskie. Kiedy i w jakich godzinach zakupy zrobią osoby po 65. roku życia w Białymstoku?
- Zgodnie z nowymi przepisami wyznaczono dla nich porę od godz. 10 do 12.
- W godziny seniorskie sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie seniorów - osobom młodszym mogą odmówić świadczenia usługi.
- W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier zaznaczył jednak, że w porach innych niż wyznaczone godziny seniorskie, godz. 10-12, osoby starsze bardziej narażają swoje zdrowie i życie.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Pisząc o zmianach w funkcjonowaniu sklepów, warto dodać, że w związku z nowymi zmianami zamknięte zostają hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Przepisy nie dotyczą jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Przypomnijmy też, że z domów nie mogą dziś wychodzić osoby poniżej 18. roku życia. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
- Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- Wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Koronawirus: Jak robić zakupy w aptekach?
Apteki to miejsca szczególnie narażone na działanie nie tylko koronawirusa, ale i innych chorób. Farmaceuci zalecają, by osoby, które NIE MUSZĄ skorzystać z ich usług, wstrzymały się od zakupów, natomiast chorzy poprosili kogoś, by zrobił dla nich zakupy. Leki czy suplementy warto też kupić na zapas, jednorazowo. Jak robić zakupy w aptekach w trakcie epidemii? Oto kilka zaleceń:
- Przed wejściem zdezynfekuj ręce. Wiele placówek informuje o tym przed wejściem, udostępniając żel do dezynfekcji rąk. Pamiętaj, że w prosty sposób możesz zrobić żel antybakteryjny w domu.
- Jeśli apteka nie sprzedaje "przez okienko", pamiętaj, że w środku znajdować się może tylko jedna osoba (o ile komunikaty przy wejściu nie mówią inaczej).
- Staraj się płacić kartą, a nie gotówką.
- Pamiętaj, że zakupy możesz zrobić również online. Wiele aptek oferuje taką możliwość.
Wiele aptek sama informuje o procedurach, których należy przestrzegać, wchodząc do środka. Niektóre placówki już w połowie marca wyglądały tak: