Koronawirus: Nowe zakażenia - dane znikają ze stron sanepidów
Zmienił się model raportowania danych o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Decyzją GIS lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne nie będą już podawały danych liczbowych na swoich stronach. Zamiast tego wprowadzono inne rozwiązanie.
Szpitale tymczasowe prawie gotowe. Brakuje tylko wyposażenia i ... kadry [WIDEO]
- Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny uruchomiły stronę internetową prezentująca codzienne raporty zakażeń #koronawirus od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. - Strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii. Podlaski Urząd Wojewódzki nie będzie już informował o nowych przypadkach zakażeń.
Witryna, o której mowa, dostępna jest pod tym linkiem (kliknij podświetlony obszar). Zawarte na niej informacje, podobnie jak codzienne poranne raporty, pochodzą z systemu EWP.
Koronawirus. Dlaczego sanepidy nie będą informowały o nowych zakażeniach?
W trakcie konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny poruszył temat rozbieżności dotyczących raportowania zakażeń przez wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne, a raportami Ministerstwa Zdrowia. Okazało się, że w raportach brakuje 22 tys. zakażeń z różnych województw. Jak zaznacza portal Medonet, problem naświetlał już wcześniej Michał Rogalski, który zbiera i analizuje dane pojawiające się na stronach ministerstwa i sanepidów.
- Różnica pomiędzy sumą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ, a PSSE na dzień 15.11 wzrosła już do 14,2 tys. - pisał Rogalski w mediach społecznościowych. - Czy MZ się w końcu doliczy i powie nam skąd te nieprawidłowości?
GIS postanowił obrać inną drogę raportowania danych. Od teraz pojawiać się one będą wyłącznie na oficjalnej stronie ministerstwa (link wyżej), bez podziału na poszczególne regiony, ale w odniesieniu do statystyk ogólnopolskich. Zdaniem MZ i GIS pomoże to uniknąć dotychczasowych rozbieżności w danych.