Koronawirus: Bezpieczny powrót do pracy w maju? Jest komunikat. PIP wydał zalecenia

i

Autor: pixabay Koronawirus: Bezpieczny powrót do pracy w maju? Jest komunikat. PIP wydał zalecenia

Bezpieczny powrót do pracy w maju? Jest ważny komunikat Państwowej Inspekcji Pracy

2020-05-08 7:27

Już w maju czeka nas powrót do pracy? Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała komunikat, w którym przedstawiła, jak miałby wyglądać bezpieczny powrót do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy. Mowa w nim m.in. o specjalnym oddzieleniu stanowisk pracy czy matach dezynfekcyjnych. Co jeszcze sugeruje PIP? Dowiedz się na ESKA.PL Białystok.

Powrót do pracy w maju? Jest komunikat PIP

W środę Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek wydał komunikat zatytułowany „Bezpieczny powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy”. Czytamy w nim, że „niezależnie od faktu, czy zagrożenie przybierze postać chroniczną, czy możliwe będzie szybkie wyeliminowanie patogenu z przestrzeni publicznej, zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy”.

Czy oznacza to, że już w maju czeka nas powrót do pracy stacjonarnej?

Wiemy, kiedy otworzą restauracje i lokale gastronomiczne. Jest jeden ważny szczegół

Łyszczek zaznaczył w komunikacie, że w firmach, które nie przerwały działalności, zachowane zostaną dotychczasowe środki i procedury bezpieczeństwa. W tych, które zostaną otwarte, trzeba będzie wprowadzić nowe. Ponadto możliwe jest, że w niektórych sytuacjach wystąpienie w przyszłości większej liczby zakażeń będzie wymagało ponownego wprowadzenia szerszych ograniczeń.

Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem

COŚ DOBREGO #019
Posłuchaj w jaki sposób pasażerowie powinni dbać o swoje bezpieczeństwo korzystając z komunikacji:

Koronawirus a powrót do pracy. Zasady i zalecenia PIP

W dalszej części komunikatu czytamy, że podobnie jak w normalnych warunkach pracy, także w czasie obowiązywania ograniczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa punktami wyjściowymi będą  identyfikacja zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych, a także psychospołecznych oraz prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka w środowisku pracy.

Kiedy koniec pandemii w Polsce? Do kiedy potrwa kwarantanna? [ETAPY, DATY]

– W trakcie weryfikacji oceny ryzyka należy zwrócić uwagę na nietypowe sytuacje, które mogą być przyczyną problemów oraz na to, w jaki sposób przyjęte środki zapobiegawcze pomogą firmie przywrócić pełnię zdolności produkcyjnych i operacyjnych – zaznacza główny inspektor. – Należy pamiętać, że udział pracowników i ich przedstawicieli w procesie weryfikacji oceny ryzyka jest bardzo ważny!

W komunikacie PIP podał zasady i zalecenia bezpieczeństwa, do których stosować się powinny zakłady, jeśli planują bezpieczny powrót do pracy. Są to m.in.:

  • oddzielanie stanowisk pracy przegrodami,
  • dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń pracy,
  • półmaski FFP2 i FFP3, N95 itp.,
  • zmianowość na stanowiskach pracy,
  • zwiększenie czasu trwania i liczby przerw,
  • kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy.

Pełną treść komunikatu poznasz tutaj: Bezpieczny powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

Tarcza antykryzysowa. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 8
Na ile dni rodzic może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Kiedy wrócimy do pracy? Przewidywane terminy
Czy w maju wrócimy do pracy stacjonarnej? Przypomnijmy, że rządowy plan przewiduje 4 etapy odmrażania gospodarki. Obecnie jesteśmy na etapie 2. W Polsce są firmy, które działalność prowadzą nieprzerwanie (m.in. sklepy spożywcze, apteki, firmy kurierskie, urzędy pocztowe), choć z pewnymi ograniczeniami. Od piątku otwarte są galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, niektóre żłobki i przedszkola. Do 24 maja pozostają zamknięte szkoły i uczelnie. Prawdopodobnie 18 maja na specjalnych zasadach otwarte zostaną restauracje, a być może również salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Kiedy wszyscy wrócimy do pracy? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi, a decyzja należy w dużej mierze do firm. Do zasad bezpiecznego powrotu do pracy podanych przez PIP powinny stosować się zakłady, które już rozpoczęły bądź planują w najbliższym czasie wznowić działalność. Przypomnijmy, że wielu pracowników wykonuje obowiązki zdalnie.