Na badanie nie trzeba mieć skierowania. Można je bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, mającym kontrakt z NFZ. W województwie podlaskim bezpłatną cytologię można wykonać w 63 gabinetach lekarskich. Niestety w naszym województwie statystyki nie wyglądają ciekawie. Zgłaszalność kobiet na badanie cytologiczne jest znikoma. Nie sięga nawet 25%, a w niektórych powiatach województwa podlaskiego zaledwie 7% kobiet robi badanie.
Chorują kobiety w różnym wieku. 24-lata miała najmłodsza pacjentka doktora Pawła Knappa, kobieta zachorowała na raka szyjki macicy i była operowana w białostockim szpitalu.
- My nie chcemy szukać raka szyjki macicy, my chcemy szukać pacjentki jeszcze krok wcześniej, ze stanami przednowotworowymi. Działania profilaktyczne oraz badanie jest niezmiernie ważne. To jest 10 minut, które może kobiecie uratować życie. Apeluję o to. Tylko 10 minut proszę poświęcić swojemu życiu - mówił dr Paweł Knapp - Koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie.
Podlaski Oddział NFZ, wolontariuszki ze Stowarzyszenia Eurydyki, specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii oraz Fundacja Zdrowe Miasto promowali dziś badania profilaktyczne w Galerii Alfa w Białymstoku. Specjalne stoisko czekało na wszystkich zainteresowanych w godzinach 10:00 – 13:00.