Kładka Śliwno-Waniewo niedaleko Białegostoku rokrocznie przyciąga turystów chcących podziwiać piękno podlaskiej natury. To atrakcja pozwalająca na nietypowy spacer i obserwacje. Pierwsze, co trzeba zrobić, to przeprawić się przez rzekę platformą. Wymaga to użycia siły, zatem dobrze na wycieczkę zabrać kogoś, kto posiada jej pod dostatkiem. Szczególnie że przejście całą kładką wymaga 5 takich przepraw.
Ciekawe, niezwykłe, tajemnicze. 15 magicznych miejsc na Podlasiu [ZDJĘCIA]
Kładka Śliwno-Waniewo. Niezwykła atrakcja pod Białymstokiem
Z platform trafiamy na drewniane kładki nad rozlewiskami. To nimi przeprawiamy się z jednej miejscowości do drugiej. W latach 2018-2019 kładka przeszła remont. Wszystko jest solidnie zabezpieczone, jednak w deszczową i wilgotną aurę warto uważać, by się nie poślizgnąć. O bezpieczeństwie kładki Śliwno-Waniewo świadczy chociażby to, że co roku wybierają się tutaj całe rodziny – również z dziećmi i wózkami. Do tej pory nie doszło do żadnego wypadku z ich udziałem.
Ostrożność warto natomiast zachować na pływających platformach. Chodzi przede wszystkim o limit obciążenia. Zgodnie z zaleceniami konstrukcyjnymi są one w stanie udźwignąć od 12 do 15 osób (w zależności od wagi). Przeciążenie może prowadzić do przewrócenia platformy, o czym przekonaliśmy się w 2019 roku: Kładka Waniewo-Śliwno. Platforma przewróciła się. Ludzie wpadli do wody [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jak wygląda podróż po kładce Śliwno-Waniewo?
Mniej więcej na środku trasy przez kładkę Śliwno-Waniewo napotkamy wieżę obserwacyjną. To miejsce, z którego zobaczymy dziesiątki gatunków ptaków. A tych w okolicy nie brakuje. Szczególnie urokliwy widok z wieży jest o wschodach i zachodach słońca. W drugim przypadku warto jednak pilnować zegarka, by nie zostać zaskoczonym przez zapadający zmierzch.
Te kościoły udają... KURY! Pomysł, który zrobił furorę w sieci [ZDJĘCIA]
Jak 27 lutego poinformował Narwiański Park Narodowy, poziom wody w Narwi nieznacznie się podniósł i umożliwiło to uruchomienie kładki Waniewo-Śliwno. Zarządzający kładką podkreślili przy tym, że poziom ten jest nadal bardzo niski, a przeprawa kładką wymaga dobrej sprawności fizycznej i siły do przeciągania pomostów pływających.
Kładka Śliwno-Waniewo. Kierunek zwiedzania - którędy zwiedzać kładkę?
Kładkę można zwiedzić z 2 stron; spacerem, a nawet podczas wycieczki rowerowej. Pamiętajmy jednak, że jednoślady trzeba będzie przenieść pomiędzy drewnianymi pomostami a pływającymi platformami. Turyści powinni także wiedzieć, że obecnie od strony Waniewa kładka zaczyna się od pomostu pływającego. Dojść do niego można ścieżką prowadzącą przy rzece. Prosimy nie wchodzić na kładkę należącą do gminy Sokoły, ponieważ obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym.
Kładka Śliwno-Waniewo. Bilety wstępu - ile kosztuje wejście?
Czy wstęp na kładkę Śliwno-Waniewo jest płatny? Od 2019 roku tak. Zwiedzający muszą kupić bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego w cenie 5 zł/osobę/dzień (normalny) lub 2,5 zł/osobę/dzień (ulgowy - uczniowie, studenci, emeryci, renciści). Zwolnienie z zakupu takiego biletu obowiązuje:
- Dzieci do lat 7,
- Posiadaczy Karty Dużej Rodziny,
- Mieszkańców gmin: Choroszcz, Turośń Kościelna, Suraż, Łapy, Tykocin, Sokoły i Kobylin Borzymy.
Polecany artykuł: