Kiedy wypłata 14. emerytury? Znamy termin przelewów od ZUS. Ile dostaną emeryci?

i

Autor: Marek BAZAK/East News Kiedy wypłata 14. emerytury? Znamy termin przelewów od ZUS. Ile dostaną emeryci?

Emerytura

Kiedy wypłata 14. emerytury? Znamy termin przelewów od ZUS. Ile dostaną emeryci?

2024-05-23 13:39

14. emerytura to specjalny dodatek do podstawowych świadczeń, który w 2024 zostanie emerytom wypłacony w drugiej połowie roku. My znamy dokładny termin przelewu od ZUS, wiemy również, ile wyniesie 14. emerytura. Kto jednak nie dostanie świadczenia? Wszystkie szczegóły poniżej.

14. emerytura 2024

14. emerytura to jednorazowe świadczenie od lat wypłacane seniorom w drugiej połowie roku, zazwyczaj jest to wrzesień. Prawo do czternastki oficjalnie ma około 6 mln emerytów i chociaż nowy rząd miał plany porzucić wypłatę tego świadczenia, na razie nic nie wskazuje na to, aby do tego doszło. W 2024 roku 14. emerytura wyniesie 1780, 96 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi emerytura minimalna. Takie przelewy otrzymają seniorzy. Kiedy jednak dojdzie do wypłaty 14. emerytury? Kto nie otrzyma świadczenia?

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Kiedy wypłata 14. emerytury 2024? Termin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało już planowany termin wypłaty 14. emerytury w 2024 roku. Wszystko wskazuje na to, że obędzie się bez niespodzianki. Czyli przelewy do seniorów z czternastkami zostaną wysłane w terminie zbliżonym do lat ubiegłych. Projekt rozporządzenia w sprawie jest już gotowy w ministerstwie, a data wysyłki 14. emerytury jest tam zawarta. Kiedy seniorzy otrzymają wypłatę czternastek? 14. emerytury zostaną zrealizowane we wrześniu 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS! Możesz mieć wyższą emeryturę

Te osoby nie dostaną 14. emerytury

Nie wszyscy emeryci dostaną jednak w 2024 roku czternastkę. Kto nie dostanie 14. emerytury? ZUS przewidział specjalne warunki wypłaty świadczenia. Jeśli senior dostaje ponad 2900 zł brutto świadczenia z ZUS co miesiąc, 14. emerytura będzie pomniejszona odpowiednio o złotówkę przekroczenia. Tak działa zasada "złotówka za złotówkę". Minimalna wartość przelewu 14. emerytury to 50 zł. 

Są jednak przypadki, kiedy czternastka w ogóle nie zostanie przydzielona seniorowi. O jakie sytuacje chodzi? 14. emerytura nie zostanie przesłana, jeśli: 

  • senior otrzymuje grubo ponad 2900 zł brutto emerytury, 
  • sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, 
  • emeryci, którzy mieli zawieszoną wypłatę świadczenia na ostatni dzień miesiąca następującego przed miesiącem wypłat czternastki.
Emeryci będą w szoku! Sprawdź, co się bardziej opłaca: czternastka czy druga waloryzacja?