Ubieranie choinki na Boże Narodzenie. Historia tradycji
Tradycja ubierania bożonarodzeniowej choinki wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej. Znana była już od XVI wieku.
Następnie zwyczaj ten powędrował z Niemiec do Francji, by później za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii rozprzestrzenił się i spopularyzował w pozostałych krajach Europy oraz Ameryki. W Polsce na stałe pojawił się między XVIII a XIX wiekiem.
Bożonarodzeniowa choinka. Symbol świąt
Dzisiaj choinki są już tradycyjnym i nieodłącznym symbolem Bożego Narodzenia. Wielu nie wyobraża sobie świąt bez przystrojonego drzewka. A sama czynność jego ubierania urosła do rangi rodzinnego rytuału, w którym nieraz biorą udział wszyscy domownicy, szczególnie ci najmłodsi.
Bombki, lampki, łańcuchy, girlandy czy gwiazdki - ozdoby przybierają coraz rozmaitsze formy i wybierane są wedle uznania i upodobań. Z kolei ubrana już choinka służy za słynne miejsce przechowywania prezentów. Zgodnie z kolejnym zwyczajem, w dniu Bożego Narodzenia, pudła i torebki z prezentami pojawiają się przecież właśnie pod tym symbolicznym drzewkiem.
Kiedy ubierać choinkę na Boże Narodzenie? Tak mówi tradycja
Jeśli chodzi jednak o samo ubieranie choinki, tradycja jasno określa właściwą datę. Według dawnego zwyczaju, nie należy przesadnie spieszyć się z tą czynnością.
Nakazywał on bowiem by ubieranie choinki odbywało się tuż przed świętami, dokładnie w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.
Tymczasem obecnie często odchodzi się już od tej tradycji. Jest na to wiele powodów. Chociażby brak czasu na przystrajanie drzewka w wigilię czy niższe ceny drzewek na początku okresu świątecznego. Tym samym w wielu domach choinki są ubierane już w Mikołajki (6 grudnia) albo w dzień rozpoczęcia Adwentu.
Do kiedy choinka w domu?
A do kiedy ubraną choinkę powinniśmy trzymać w domu? Nie ma jasno określonej daty, ale tradycyjnie wskazuje się trzy terminy.
Niektórzy uznają, że choinkę powinno się rozebrać w Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia.
Kolejną przyjętą datą jest natomiast Niedziela Chrztu Pańskiego. Jest to pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W 2024 roku przypada na 7 stycznia.
Jako trzeci termin wymienia się znacznie dalsze święto, czyli obchodzone 2 lutego - Święto Matki Boskiej Gromnicznej.