Kiedy mieszkańcy Białegostoku dostaną dodatek węglowy? Skąd to opóźnienie?

i

Autor: pexels.com Kiedy mieszkańcy Białegostoku dostaną dodatek węglowy? Skąd to opóźnienie?

Kiedy mieszkańcy Białegostoku dostaną dodatek węglowy? Skąd to opóźnienie?

2022-09-20 11:46

Białystok i gminy z województwa podlaskiego wciąż nie otrzymały funduszy od wojewody na wypłatę dodatku węglowego. Zgodnie z ustawą 3 tys. złotych wsparcia powinno trafić 19 września na konta bankowe wszystkich osób, które prawidłowo złożyły wniosek miesiąc temu.

Dodatek węglowy. Kiedy wypłata w Białymstoku?

Wypłaty dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych miała ruszyć w poniedziałek 19 września. Pieniądze powinny trafić do osób, które złożyły wnioski w pierwszym możliwym terminie, czyli 17 sierpnia. Tak się jednak nie stało, ponieważ samorządy nie otrzymały jeszcze pieniędzy z budżetu państwa. Warto zaznaczyć, że Białystok i województwo podlaskie nie jest jedynym regionem, gdzie nie ma wypłat. W identycznej sytuacji jest chociażby Warszawa.

W poniedziałek (19 września) Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku przekazał, że wypłata dodatku węglowego nastąpi po otrzymaniu środków finansowych z budżetu państwa. Owe nie trafiły jeszcze do gmin, przez co wypłata dodatku przedłuży się.

W piątek 16 września rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka deklarował w rozmowie z TVN24, że "najpewniej w przyszłym tygodniu już będą pierwsze wypłaty dla beneficjentów".

Dodatek energetyczny – dla kogo?

Jeszcze 11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona wsparcie w wysokości 3 tys. zł. Nie wszyscy mogą się jednak o nie ubiegać. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek jest zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Warto pamiętać, że kluczowym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

CZYTAJ TAKŻE:

Oszustwo "na opał". Podlasianin chciał kupić ekogorszek. Stracił 3 tys. złotych

Najlepsi fryzjerzy w Białymstoku. TOP 10 najwyżej ocenianych salonów fryzjerskich

Rok akademicki 2022/2023 już niedługo. Kto może dostać stypendium socjalne na uczelniach w Białymstoku?

Rolnicy. Podlasie. Rewolucja w Plutyczach! Na co zdecydował się Andrzej z Plutycz? [WIDEO]

Niedzielski: "Od 1 października kolejki do lekarzy rodzinnych będą krótsze" [SEDNO SPRAWY]