Spis treści
- Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie? [TERMIN, DATA]
- Kiedy otworzą żłobki? [TERMINY]
- Wiemy, kiedy powrót do szkół, przedszkoli, żłobków, na uczelnie
- Kiedy matura, egzamin ósmoklasisty, egzamin zawodowy? [TERMINY, DATY]
- Kiedy obrony prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich?
- Kiedy powrót na uczelnie?
Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie? [TERMIN, DATA]
Kiedy dzieci wrócą do przedszkola, a uczniowie do szkół? To pytanie szczególnie nurtuje rodziców, którzy z powodu zamknięcia tych placówek całe dnie spędzają z dziećmi w domach. Ich pociechy często nie mają gdzie spożytkować energii, zaś na rodziców spadły dodatkowe obowiązki. To męczące dla jednych i drugich. Zamknięte szkoły i przedszkola wymusiły zdalną edukację pochłaniająca dodatkowe godziny, angażując w pracę nad lekcjami nie tylko uczniów, lecz również ich rodziców. Nie dziwne, że wielu z nich zastanawia się, kiedy dzieci wrócą do przedszkola i szkół?
ZOBACZ TEŻ: Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? To pewne! Jest oficjalna data
Kiedy otworzą uczelnie i jak będą wyglądały obrony prac dyplomowych? W ostatnich dniach poznaliśmy szczegóły dotyczące tego, kiedy przewidywany jest powrót do szkół.
Sprawdź, co zmienia się od 20 kwietnia [NOWE PRZEPISY]:
- Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną? Od 20 kwietnia nowe zasady bezpieczeństwa
- Kiedy będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne? Znamy szczegóły [DATA, TERMINY]
- Kiedy koniec pandemii w Polsce? Do kiedy potrwa kwarantanna? [ETAPY, DATY]
- Otwarte lasy, parki, cmentarze. Od 20 kwietnia łagodzenie obostrzeń. Co się zmienia?
Kiedy do szkoły i przedszkola? Ważny komunikat ministra
Wielkie gwiazdy, wielkie hity, wyjątkowa energia - zapraszamy na koncerty z ESKĄ!
W poniedziałek (20 kwietnia) w mediach społecznościowych pojawił się apel do ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego. Wystosował go Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dotyczył tego, kiedy dzieci wrócą do szkół oraz do kiedy nauczyciele mają prowadzić edukację zdalną:
W programie TVP 1 "Kwadrans polityczny" Dariusz Piontkowski mówił:
- Wydaje się, że pierwszym wariantem, który będziemy realizować, jest wariant, o którym mówił minister Szumowski z premierem, aby w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby przynajmniej cześć dzieci w wieku przedszkolnym wróciła pod opiekę nauczycieli. To jest związane m.in. z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest największy problem z pozostawieniem ich w domu - wyjaśnił Piontkowski.
Kiedy otworzą żłobki? [TERMINY]
Aktualizacja: Podczas konferencji prasowej w środę, 29 kwietnia, dowiedzieliśmy się, że żłobki będą otwarte od 6 maja.
Zgodnie z rozporządzeniem z 9 kwietnia placówki edukacyjne miały pozostać zamknięte do 26 kwietnia. Przesunięto terminy egzaminów maturalnych, egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów zawodowych. Dziś wiemy, że uczniowie nie wrócą do szkół z końcem kwietnia.
Przed 24 kwietnia zastanawialiśmy się, czy szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie zostałyby otwarte po majówce, 4 maja. W niedzielę, 19 kwietnia, w rozmowie z Onetem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na pytanie, kiedy otworzą szkoły. Stwierdziła, że mało prawdopodobne, by w tym roku powróciły one do pełnego trybu nauki. Argumentowała, że krzywa zachorowań jest obecnie mocno spłaszczona i rząd nie chciałby, aby ponownie wzrosła.
ZUS: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Nie trzeba zwracać, ale pod jednym warunkiem
- W dalszych etapach mówimy o opiece organizowanej w szkołach i przedszkolach dla dzieci, po to, żeby wtedy, kiedy handel oraz usługi zostaną uruchomione w większym stopniu, żeby rodzice mogli wrócić do pracy - tłumaczyła minister.
Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie? Wiele wskazuje na to, że ten rok szkolny i akademicki dzieci, młodzież oraz studenci zakończą w domach. Należy wspomnieć, że III etap stopniowego łagodzenia obostrzeń przewiduje organizację opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 przy ustalonej maksymalnej liczbie dzieci w sali. Optymistyczny termin przewidywał, że miałaby się ona rozpocząć od 4 maja.
Wiemy, kiedy powrót do szkół, przedszkoli, żłobków, na uczelnie
24 kwietnia maturzyści zakończyli nauczanie w swoich szkołach. Teraz czekają ich przygotowania do egzaminu dojrzałości. Podstawowe pytania, które zadawali sobie uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz zawodowych, to:
- Kiedy odbędą się matury?
- Kiedy będzie egzamin ósmoklasisty?
- Kiedy odbędą się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe?
W piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski odpowiedział na te pytania. Poinformował, kiedy dokładnie odbędą się matury oraz egzaminy ósmoklasisty:
– Uznaliśmy, że 8 czerwca rozpoczną się matury, a 16-18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasisty – poinformował minister edukacji. – od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych. Egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa do wybranych szkół.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powrót do szkół, przedszkoli, żłobków oraz na uczelnie wyższe został przesunięty. Najwcześniej nastąpi on 24 maja.
Kiedy matura, egzamin ósmoklasisty, egzamin zawodowy? [TERMINY, DATY]
Podsumowując, terminy egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych są następujące:
- Egzamin maturalny - matury 8-29 czerwca.
- Egzamin ósmoklasisty - 16-18 czerwca.
- Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie FORMUŁA 2012-2017 - od 22 czerwca - 9 lipca.
- Egzamin zawodowy 2019 - 17-28 sierpnia.
- Te egzaminy będą przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa - stąd rezygnacja z formy ustnej egzaminów - dodał minister zdrowia, Łukasz Szumowski.
Kiedy obrony prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich?
W związku z zamknięciem uczelni wielu studentów zastanawia się, kiedy się obronią oraz jak będą takie obrony wyglądały. Spotkają się z wykładowcami osobiście czy online?
Uczniowie Uniwersytetu w Białymstoku dostali ważny komunikat prodziekan ds. dydaktycznych, Ewy Lewickiej-Mroczek. W jego treści czytamy m.in.:
Szanowni Państwo,
W związku z pojawiającym się pytaniami, czy planowane są obrony prac licencjackim i magisterskich w tym roku akademickim, informuję, że są. Forma obron oczywiście jest uzależniona od aktualnego stanu epidemiologicznego i obligujących nas zasad pracy zgodnych z wytycznymi ministerialnymi.
Nadal obowiązuje nas niezmieniona organizacja roku akademickiego, więc jeśli w okresie przewidzianym na obrony (I tura 8-17 lipca 2020 r., II tura 22-24 lipca) nadal będziemy pracować w trybie zdalnym to i obrony trzeba będzie tak przeprowadzać, jesteśmy świadomi co nas i Państwa czeka. Zostaną Państwo poinformowani wcześniej czy obrony będą przeprowadzane w trybie online czy już szczęśliwie w realu.
Na razie proszę się nie martwić o formę obron i skoncentrować cała swoją energię na pisaniu prac, a jak będą już gotowe prace do obron, to obrony też się odbędą zgodnie z obowiązującym nas harmonogramem pracy na ten rok akademicki i stanem epidemiologicznym w kraju.
Kiedy powrót na uczelnie?
- Zachowujemy pełną spójność z ministerstwem edukacji - oświadczył Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - do 24 maja zawieszona jest działalność dydaktyczna na uczelniach. Prace naukowo-badawcze mogą się dalej toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.