W ramach działań mundurowi mają zwracać uwagę nie tylko na jazdę powyżej dopuszczalnej prędkości, lecz również inne wykroczenia. Jak informują, zaplanowane działania mają charakter prewencyjny, w tym m.in. uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Szczególnym nadzorem policjanci obejmą m.in. miejsca, gdzie z powodu nadmiernej prędkości najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. W ramach działań prowadzić mają pomiary:
- statyczne - na co najmniej dwóch punktach pomiaru prędkości, na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach,
- dynamiczne - przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń.
Kierowcy, którzy znacząco naruszą przepisy, mogą się liczyć z dużymi konsekwencjami, m.in. wysokimi mandatami, ukaraniem punktami karnymi lub nawet utratą prawa jazdy. Zatrzymaniem tego ostatniego skutkuje przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2019 roku z tego powodu skontrolowano prawie 49 tys. osób.
Policjanci apelują, by kierowcy przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. To niezbędne m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.
Kaskadowy pomiar prędkości. Co to jest? Na czym polega?
Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu statycznej kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często niezbyt długim, odcinku drogi. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych.