Jodek potasu w Polsce. Tabletki są już w gminach
Jodek potasu trafił do miast w całej Polsce, gdzie aktualnie wyznaczane są punkty dystrybucji tabletek na wypadek katastrofy atomowej. Rząd przekonuje, że są to prewencyjne działania, ponieważ zażycie jodku byłoby konieczne wyłącznie w przypadku katastrofy. Przykładowo wywołanej agresją zbrojną w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej lub użyciem przez Władimira Putina broni jądrowej. Jodek potasu to pojęcie stosunkowo nowe, a starsi z nas, pamiętający wybuch reaktora w Czarnobylu mogą pamiętać płyn Lugola, który był wówczas podawany dzieciom. Jaka jest różnica między tymi substancjami?
Polecany artykuł:
Jodek potasu czy płyn Lugola. Jaka różnica?
Chodzi głównie o to, że jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu. Płyn podawany jest głównie dzieciom w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego, hamując wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Dlatego powinien on być rozpowszechniania w krajach najbardziej narażonych na katastrofy jądrowe związane z awariami elektrowni atomowych.
Jodek potasu na promieniowanie – dla kogo?
W przypadku zagrożenia promieniowaniem jodek potasu powinny stosować osoby potencjalnie najbardziej narażone na niekorzystne działanie jodu radioaktywnego. Konkretnie chodzi tu o wszystkich, u których tarczyca jest w okresie wzrostu i rozwoju lub w okresie płodowym. Czyli na baczności powinny się mieć:
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące,
- dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,
- młodzież.
Jak zrobić płyn Lugola z jodku potasu (5% płynu)?
W związku z tym, że jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, mając w posiadaniu jod możemy sami zrobić płyn. Potrzebne będą do tego tylko:
- jodek potasu,
- jod krystaliczny,
- woda destylowana.
Mając te produkty, wlewamy do pojemnika z pokrywką 100 ml wody destylowanej, dodajemy 10 g jodku potasu, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Następnie odstawiamy na około 60 minut. Po tym czasie dodajemy 5 g jodu krystalicznego, mieszamy intensywnie i pozostawiamy na około 12 godzin.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl