Sposoby na ładną i zdrową opaleniznę
Jak bezpiecznie się opalać, żeby nie zaszkodzić swojej skórze? Przede wszystkim należy pamiętać, że ze słońca należy korzystać z głową. Delikatna opalenizna doda każdemu uroku, ale poparzenia słoneczne i schodząca płatami skóra już nie. Warto więc zadbać o to, aby w trakcie opalania nie narażać się na szkodliwy wpływ promieniowania UV.
To właśnie promienie UV są główną przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry. Osoby, które lubią ciemną opaleniznę muszą się liczyć, z tym że ich skóra nie tylko szybciej się zestarzeje, ale także, z tym że opalanie się zwiększa ryzyko zachorowania na groźny nowotwór skóry – czerniaka. Niestety czerniak jest nowotworem złośliwym co oznacza, że śmiertelność osób, u których go wykryto jest bardzo wysoka. Ponad 90 proc. zmian skórnych (przebarwienia, zgrubienie naskórka, itd.) powstaje w wyniku szkodliwego działania promieniowania słonecznego (UV). Szacuje się, że do 65. roku życia u co trzeciej osoby przynajmniej raz rozwinie się rak skóry. Statystyki podawane przez lekarzy nie są optymistyczne, zwłaszcza dla osób o jasnej karnacji i tych które uwielbiają wylegiwać się na słońcu.
Listen on Spreaker.Jak się opalić, a nie "spalić"?
Żeby nasza skóra wyglądała młodo i żeby nie nabawić się raka skóry warto zapamiętać kilka prostych zasad, które mogą nas przed tym uchronić.
- Godziny opalania. Staraj się unikać ekspozycji na mocne słońce między godz. 10:00 a 16:00. Warto wiedzieć, że dawka promieniowania ultrafioletowego przyjęta przez godzinę – od godziny 8 do 9 rano, odpowiada dawce 15-minutowej przyjętej o godzinie 13. W słoneczne i gorące dni lepiej w tych godzinach relaksować się w cieniu. A jeśli planujecie aktywność w tych godzinach, to konieczna będzie wysoka ochrona UV, na przykład krem z filtrem SPF 50.
- Krem z filtrem to podstawa. Wysokość filtra powinna być dobrana do twojej karnacji i stopnia nasłonecznienia. Należy pamiętać, że kremy z filtrem do 12 SPF nie zapewniają praktycznie żadnej ochrony latem. W upalne dni lub gdy wyjeżdżamy w ciepłe kraje, musimy zastosować filtr bardzo wysoki (SPF 30-50) lub ultrawysoki (SPF >50). Warto pamiętać, że nawet stosując preparaty z filtrem można zapewnić skórze ładny, ciemniejszy koloryt. „Smażenie się na słońcu” bez kremu z filtrem może nam zapewnić jedynie oparzenia słoneczne i staro wyglądającą skórę.
- Posmaruj się kremem przed wyjściem na plażę. Krem ochronny na skórę należy nakładać po raz pierwszy 15-30 minut przed wyjściem na słońce, a następnie ponawiać aplikację co 2 godziny albo po każdym wejściu do wody czy spoceniu się.
- Wsuń na nos okulary z filtrem UV. Skóra wokół oczu i na powiekach jest bardzo delikatna dodatkowa bariera UV w okularach zapobiegnie przedwczesnym zmarszczkom!
- Badaj i obserwuj swoją skórę. Jeśli na twojej skórze pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie udaj się do lekarza. Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry, bo nic tak nie chroni przed rakiem skóry jak profilaktyka.
Oczywiście w trakcie wypoczynku na słońcu należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, słodkie napoje i piwo nie nawadniają naszego organizmu tak dobrze jak zwykła woda.
Źródło: Jak się opalać żeby uniknąć oparzeń i czerniaka?