Ila lat trzeba pracować, żeby otrzymać emeryturę? Sprawdź, co cię czeka!

i

Autor: pexels.com Zdjęcie ilustracyjne osoby pracującej

Ila lat trzeba pracować, żeby otrzymać emeryturę? Sprawdź, co cię czeka!

2022-11-29 15:55

Prawo do emerytury w Polsce jest uzależnione od wielu zmiennych. Chodzi tutaj m.in. nie tylko o datę urodzenia, ale istotna jest również płeć czy staż pracy. Ważny jest również moment przejścia na emeryturę, bo zły wybór może kosztować utratę sporej ilości pieniędzy! Ile zatem trzeba w Polsce pracować, aby otrzymać świadczenie? Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Dowiesz się z tego artykułu.

Ile trzeba pracować na emeryturę?

Według najnowszych symulacji w 2060 r. Polska będzie miała więcej emerytów i rencistów niż osób pracujących i płacących składki. Obecnie jesteśmy krajem najszybciej starzejącym się w Unii Europejskiej. Prawo do emerytury przysługuje obecnie ponad 7 milionom osób. Ważna zatem jest wiedza, ile trzeba pracować, aby uzyskać to świadczenie oraz jak obliczyć jego wysokość.

Od 2017 r. i kolejnej reformy emerytalnej wiek osób, mogących przejść na emeryturę, został obniżony. Od 1 października jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn Po ukończeniu tego wieku ZUS przyzna emeryturę. Co ciekawe, zgodnie z reformą emerytalną z 1999 r. wystarczy jedna zapłacona składka, aby móc pobierać świadczenie. Czyli można pracować jeden dzień, by dostać pieniądze. Wobec tego najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Gwarantowana emerytura minimalna po przepracowaniu 20 lat pracy w przypadku kobiet (25 lat dla mężczyzn) od 1 marca 2022 r. wynosi 1338, 40 zł brutto.

Jak obliczyć wysokość emerytury?

Wyliczenie wysokości naszej emerytury wcale nie jest takie proste. ZUS ustala ją bowiem dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Podstawą do rachunku ile lat będzie żył emeryt są tablice średniego dalszego trwania życia. Jeśli je mamy, możemy wyliczyć wartość świadczeń zgłaszanych od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Jak obliczyć wysokość emerytury?

Wysokość podstawy obliczenia emerytury obejmuje trzy elementy. Są to:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (do 1998 roku włącznie),
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne (od 1999 roku do miesiąca, który będzie poprzedzał miesiąc przejścia na emeryturę),
  • zwaloryzowane środki na subkoncie w ZUS w przypadku członków OFE.

Za pomocą tych danych obliczycie wysokość emerytury za pomocą kalkulatora ZUS. Link do niego znajdziecie TUTAJ. Prognozowaną wartość świadczenia możecie obliczyć w dowolnym momencie, jeśli znacie obecne miesięczne wynagrodzenie brutto oraz deklarowany wiek przejścia na emeryturę.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

Termin przejścia na emeryturę jest bardzo ważny, bo zbyt pochopna decyzja może pozbawić sporych pieniędzy. Najważniejsza kwestia związana ze świadczeniem emerytalnym: warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Dzięki temu wnioskujący otrzyma za ten miesiąc zarówno całą pensję, jak i całą emeryturę.

Istotne jest również średnie dalsze trwanie życia. Jeśli osiągnęliście już wiek emerytalny i składacie wniosek o emeryturę w późniejszym czasie, tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, musicie pamiętać o jednej rzeczy. W takiej sytuacji najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą

Źródło: ZUS/interia.pl