ZUS rozsyła specjalne pisma. O co chodzi?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wrześniu wypłacał emerytom i rencistom czternaste emerytury. W związku z tym, że robił to jednym przelewem włącznie z emeryturą lub rentą część seniorów może stracić rachubę o wysokości swojego świadczenia. Stąd decyzja ZUS o poinformowaniu swoich klientów o wysokości czternastej emerytury. Według informacji urzędu, takie pismo otrzyma aż 7 milionów Polaków. Co z nim zrobić?
Polecany artykuł:
Pismo wyjaśniające od ZUS
Przede wszystkim najpierw dokładnie przeczytać. W treści pisma powinna być informacja o wysokości świadczenia. Co istotne, będzie to kwota brutto, dlatego nie pokryje się ona z tą przelaną na konto.
Czternasta emerytura była zwolniona z podatku, ale świadczenie było pomniejszane o 9 proc. składkę zdrowotną. Od świadczenia nie dokonuje się za to innych potrąceń. Czternasta emerytura nie może zostać także zajęta przez komornika za poczet niespłaconych długów.
Pismo jest o tyle istotne i warto je zachować chociażby w przypadku wiedzy, jaką kwotę brutto otrzymało się z okazji wypłacenia czternastki. Ponadto dokument może być istotny w momencie, kiedy świadczenie nie zostało przelane na konto lub jeśli senior nie zgadza się z jego wysokością. W pierwszym przypadku należy udać się do oddziału ZUS, w drugim należy złożyć odwołanie do sądu okręgowego (sądu pracy i ubezpieczeń społecznych).
Polecany artykuł:
Czternasta emerytura 2022
Czternasta emerytura została wypłacona przez ZUS emerytom i rencistom w okresie od 25 sierpnia do 20 września. Jej wysokość była uzależniona od emerytury lub renty. Przykładowo, jeśli świadczenie seniora nie przekraczało 2900 zł brutto, to mógł on liczyć na czternastkę w pełnej wysokości 1217,98 zł.