Nowy wirus w Europie
Nowa odmiana wirusa mpox, uważana za bardziej zaraźliwą i śmiercionośną rozprzestrzenia się obecnie w Demokratycznej Republice Konga i innych państwach zachodniej Afryki.
W Szwecji od 2022 roku odnotowano 300 przypadków innej, mniej groźnej odmiany małpiej ospy.
Minister ds. socjalnych Szwecji Jakob Forssmed poinformował w czwartek, że przed wakacjami rząd zlecił Urzędowi Zdrowia Publicznego zapewnienie szczepionek i leków przeciwko wirusowi małpiej ospy.
Małpia ospa. Czym jest?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę, że ogniska małpiej ospy w Kongo i innych państwach Afryki wprowadzają "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Obecnie ogniska występują w kilkunastu państwach, chorują zarówno dorośli, jak i dzieci, zmarło ponad 500 osób.
Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa, który przenoszony jest przez bliski kontakt. Infekcja powoduje objawy podobne do grypy, jak gorączka, bóle głowy i mięśni; ponadto na ciele pojawiają się wypełnione ropą zmiany, co sprawia, że małpią ospę trudno odróżnić od ospy wietrznej.
Małpia ospa - objawy
Objawy małpiej ospy przypominają zwyczajne dolegliwości występujące w przebiegu innych rodzajów ospy, jak np. w ospie wietrznej lub ospie prawdziwej. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy? Te zazwyczaj uwidaczniają się w przeciągu 7 do 14 dni od momentu zakażenia. Na początku obejmują one niecharakterystyczne dolegliwości, takie jak m.in.:
- Uogólnione osłabienie,
- Wysoka gorączka (powyżej 38,5°C),
- Dreszcze
- Ból głowy,
- Bóle mięśniowe,
- Limfadenopatia (powiększenie węzłów chłonnych).
Następnie po około 3-4 dniach od pojawienia się początkowych dolegliwości następuje rozwój typowej wysypki skórnej. Często pierwsze zmiany uwidaczniają się w obrębie twarzy, po czym rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Wysypka w przebiegu małpiej ospy ulega przemianom w czasie.