Festiwal teatralny „Kierunek Wschód”
Ideą festiwalu jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.
Jak mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, impreza zaczęła się kiedyś od dwóch spektakli, w tym roku jest ich osiem. "Ten festiwal idzie w bardzo fajnym kierunku, cały czas wypełnia oczekiwania zarówno mieszkańców jak i naszego teatru" – ocenił.
„Kierunek Wschód” 2022 w Białymstoku. Kto wystąpi?
W tym roku będzie można zobaczyć spektakle teatrów zagranicznych z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy, a także spektakl białostockiego teatru. "Większość spektakli w ten czy inny sposób będzie nawiązywała do obecnych czasów, do czasów wojny" - wyjaśnił Półtorak.
Wyjaśnił, że spektakle będą bardzo różnorodne - zarówno klasyczne jak i współczesne; np. "Bachantki" z Macedonii, czy "Tramwaj zwany pożądaniem", który wystawi teatr z Gruzji.
Zastępczyni dyrektora teatru dr Martyna Zaniewska, dodała, że zaproszono dwa teatry z Ukrainy: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru i Kijowski Akademicki Teatr "Złota Brama". Na festiwalu zaprezentują się też aktorzy białoruscy związani wcześniej z Narodowym Teatrem im. Janka Kupały, teraz zrzeszeni w Niezależnej Grupie Teatralnej Kupalaucy.
Zaniewska wyjaśniła, że w tym roku postawiono na współpracę zagraniczną, bo przynosi korzyści - to dzięki festiwalowi białostocki teatr mógł występować na scenach w Gruzji, Armenii i Macedonii Północnej, a także realizować w tym roku projekt we współpracy z ukraińskim teatrem. "Widzimy, że nasz festiwal jest rzeczywiście takim prawdziwym miejscem międzynarodowych teatralnych spotkań i bardzo cieszymy się, że co roku się rozwija" - powiedziała Zaniewska.
Festiwal teatralny w Białymstoku. Dla kogo?
Tegoroczne propozycje festiwalowe skierowane są do starszej widowni. Większość spektakli przeznaczona jest dla osób od 16 roku życia, dwa - dla osób pełnoletnich.
W związku z trwającym remontem zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego spektakle będą pokazywane w innych lokalizacjach: Kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury i Uniwersytecie w Białymstoku.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl