Czternasta emerytura to kolejne, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku, a od tego roku będzie świadczeniem stałym.
Kiedy wypłaty 14. emerytury w 2023 roku?
Pierwsze wypłaty czternastki mają wpłynąć na konta seniorów na przełomie sierpnia i września. Otrzymają oni świadczenia wraz z ich standardową emeryturą lub rentą, tego samego dnia, którego otrzymują je zazwyczaj. Mianowicie jest to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. dzień miesiąca.
Kto może otrzymać 14. emeryturę?
Osoby uprawnione do otrzymania czternastej emerytury muszą mieć ustalone prawo do otrzymania jednego z tych świadczeń:
- Emerytury i renty w systemie powszechnym,
- Emerytury pomostowej,
- Świadczenia i zasiłku przedemerytalnych,
- Renty socjalnej,
- Nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- Rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- Świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
- Renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Żeby otrzymać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. Wypłaty czternastek wyliczane i wysyłane są automatycznie wraz z wypłatami regularnej emerytury.
14. emerytura. Ile wyniesie?
Zgodnie z przyjętą w tej sprawie ustawą, czternastka będzie równa wysokości najniższej stawki emerytury. Ta w obecnym roku wynosi 1588,44 zł brutto. Seniorzy, których comiesięczne świadczenie nie jest wyższe niż 2900 zł, otrzymają pełną kwotę "czternastki". Natomiast ci, którzy otrzymują wyższe emerytury lub renty otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.
Te osoby 14. emeryturę dostaną dużo później
Osoby, które otrzymują świadczenie kwartalne (np. KRUS) będą musiały poczekać dłużej na wypłatę czternastej emerytury. Oświadczenia kwartalne wypłacane są raz na kwartał. Emeryci, którzy je dostają będą musieli poczekać na "czternastkę" aż do października.
Polscy nobliści - sprawdź w QUIZIE jak dobrze ich znasz?