Elektryczne autobusy w Białymstoku! Miasto zakupi do BKM 20 pojazdów

i

Autor: Wikimedia commons Elektryczne autobusy w Białymstoku! Miasto zakupi do BKM 20 pojazdów

Elektryczne autobusy w Białymstoku! Miasto zakupi BKM 20 pojazdów

2022-09-30 13:32

20 autobusów elektrycznych kupi na potrzeby komunikacji miejskiej miasto Białystok. W piątek władze miasta podpisały umowę w tej sprawie z dostawcą pojazdów, firmą Busnex Poland sp. z o.o. Wartość kontraktu to ok. 57 mln zł. Autobusy wyprodukuje firma Yutong Bus Co.

Elektryczne autobusy w Białymstoku

Elektryczne autobusy trafią do miejskich spółek komunikacyjnych: 8 będzie w spółce KPK sp. z o.o., 6 w spółce KPKM i również 6 w KZK sp. z o.o. - poinformowało miasto w komunikacie.

Autobusy mają służyć mieszkańcom Białegostoku od 2023 r.

Podpisana w piątek umowa przewiduje także zamontowanie 20 stacji ładowania tych pojazdów oraz trzech stacji ładowania warsztatowego. Autobusy mają być jednoczłonowe, niskopodłogowe, dwuosiowe. Stacje ładowania powstaną w zajezdniach spółek komunikacyjnych miasta.

Inwestycja w czystsze powietrze

"Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru" - podkreśla cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Zakup przy wsparciu UE

W przetargu na dostawę autobusów startowało pięć firm. Miasto podało, że oferta Busnex Polska była najtańsza, firma zaproponowała także najlepsze warunki gwarancji: gwarancja na baterie na 10 lat, 5 lat na resztę podzespołów, elementów autobusów. "W przetargowej ocenie oferta firmy była tańsza od kolejnej o ponad 930 tys. zł, a od najdroższej o niemal 7 mln zł" - podało miasto.

Dostawca autobusów zapewni także szkolenia kierowców, pracowników technicznych z obsługi i eksploatacji autobusów i pozostałych zamówionych urządzeń.

Zakup autobusów będzie wsparty dotacją z UE. To element realizowanego przez miasto Białystok projektu dotyczącego intermodalnego węzła komunikacyjnego w mieście. Łączna wartość projektu to ponad 194,7 mln zł z czego z UE pochodzi 135 mln zł.

Tusk pokazał nagranie z samochodu. Jedzie bez pasów

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl