Fotowoltaika w Białymstoku – dofinansowania
W końcu poznaliśmy zasady przyznawania dopłat do fotowoltaiki 2023 w Białymstoku. Zastępca Tadeusza Truskolaskiego poinformował, że w budżecie tego projektu jest pół miliona złotych. Miasto od samego początku było nastawione na dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych w Białymstoku, a nie całkowitego finansowania. Ta druga opcja wymagałaby zdecydowanie większych nakładów w budżecie, a magistratowi zależy na zachęceniu białostoczan do fotowoltaiki.
Dofinansowanie do fotowoltaiki w Białymstoku – warunki
O wsparcie w kwestii montażu paneli fotowoltaicznych będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają tytuł prawny do budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Białymstoku. Jak wyjaśniają pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska, fotowoltaikę będzie można montować również na budynkach gospodarczych oraz jest możliwość postawienia jej na gruncie.
Wsparcie w dofinansowaniu do montażu paneli fotowoltaicznych wyniesie 70 proc. Mieszkańcy Białegostoku będą mogli otrzymać dopłaty do fotowoltaiki w wysokości maksymalnie 12 tys. zł.
Kiedy złożyć wniosek o dotację do fotowoltaiki 2023?
Wniosek o przyznanie dotacji do fotowoltaiki należy składać od 04 maja 2023 r. do 31 lipca 2023 r. Decyduje będzie data wpływu wniosku do Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Fotowoltaika w Białymstoku – kto dostanie dotację?
Osoby, które mają szansę na otrzymanie dotacji do fotowoltaiki, to te, które:
- posiadają tytuł prawny do nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, na którym zamierza się montować instalację fotowoltaiczną oraz pisemną zgodę właściciela/współwłaścicieli nieruchomości na wykonanie zadania inwestycyjnego a w przypadku współposiadania również pisemną zgodę współposiadaczy;
- zamierzają montować instalację fotowoltaiczną na istniejącym, oddanym do użytkowania budynku mieszkalnym jednorodzinnym, budynku gospodarczym lub garażu wolnostojącym, których dach nie jest pokryty materiałem zawierającym azbest, a budynki ogrzewane są z sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym, olejowym, pompą ciepła lub kotłem na paliwo stałe, który spełnia minimum standard emisyjny zgodny z piątą klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PNEN 303-5:2012. Dopuszcza się również montaż instalacji na gruncie przy zachowaniu ww. wymagań co do budynków posadowionych na nieruchomości;
- nie posiadają zaległości w opłatach i podatkach wobec Gminy Białystok, w tym żadnych zaległości na nieruchomości objętej wnioskiem.