Spis treści
- Dodatek motywacyjny dla policji i służb mundurowych. Komu przysługuje?
- Dodatek motywacyjny dla policji a ochrona prawna funkcjonariuszy
- Dodatek motywacyjny a ekwiwalent za urlop
- Dodatek motywacyjny dla policji i służb mundurowych. Zmiany dodatkowe
– Chcemy zatrzymać Was w służbie i oferujemy atrakcyjne warunki pracy – powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – To ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy mają szereg sukcesów na swoim koncie – dodał.
Dodatek motywacyjny dla policji i służb mundurowych. Komu przysługuje?
Projekt, który 9 czerwca przegłosował rząd, wprowadza prawo funkcjonariuszy do świadczenia motywacyjnego dla:
- policji,
- straży granicznej,
- służby ochrony państwa,
- straży pożarnej,
- służby więziennej.
Jeśli funkcjonariusz, zamiast odejść na emeryturę, zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany po 25 latach służby w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie lub po 28,5 latach służby w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie.
Zobacz też: Nadajesz się na policjanta? Sprawdź! Testy psychologiczne Multiselect 2020
Dodatek motywacyjny będzie powszechny, a świadczenie ma obejmować funkcjonariuszy z pozytywną opinią oraz tych, przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne.
Zmiany mają wejść w życie od 1 sierpnia 2020 roku.
Dodatek motywacyjny dla policji a ochrona prawna funkcjonariuszy
– Regulujemy też na zasadach bardzo korzystnych dla funkcjonariuszy sprawę ekwiwalentu za zaległe urlopy. Proponujemy również wiele rozwiązań odnoszących się do ich ochrony prawnej – powiedział minister Mariusz Kamiński.
Zgodnie z projektem ustawy, funkcjonariuszowi będzie przysługiwać zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.
Dodatek motywacyjny a ekwiwalent za urlop
Zmienione zostaną również zasady naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Funkcjonariuszom służb mundurowych za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy (za wiek, staż i trudne warunki służby) wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Dodatek motywacyjny dla policji i służb mundurowych. Zmiany dodatkowe
Projekt ustawy przyjęty przez rząd zmienia i ujednolica zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy. Wzmacnia również ich prawa. Przykładowo, policjant czy inny mundurowy będzie mógł wnieść sprzeciw od rozmowy dyscyplinującej oraz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej.
Rząd zapewnia, że zmiany ujednolicą również przepisy dotyczące wyżywienia w formacjach mundurowych.
– Szczegółowo określone zostaną warunki otrzymywania wyżywienia oraz wprowadzona zostanie możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia - czytamy na oficjalnej stronie MSWiA. – Świadczenie pieniężne będzie przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie.