Legitymacja emeryta - co to?
Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest ponad 8 mln emerytów. To bardzo liczna grupa ludzi, którzy nie tylko pobierają emerytury czy też renty. Wszyscy mają bowiem prawo do wyrobienia sobie legitymacji emeryta i jeszcze do pewnych profitów. Chodzi o zniżki w wielu instytucjach. Jak się jednak dowiedzieliśmy, nie wszyscy z tego korzystają, bo nie wiedzą, do czego ona uprawnia. Jakie zatem zniżki można uzyskać na legitymację emeryta? Jak wyrobić legitymację emeryta?
Do czego uprawnia legitymacja emeryta?
Sprawdziliśmy, do czego uprawnia legitymacja emeryta. Jeśli nie pracujecie i macie legitymację emeryta, macie prawo do zniżek w:
- aptekach,
- ośrodkach kultury,
- ośrodkach sportowych,
- komunikacji miejskiej,
- PKP,
- kinach, teatrach, operach, zoo, basenach, siłowniach.
To nie koniec. Są miasta w Polsce, które za okazaniem legitymacji emeryta oferują również darmową komunikację miejską. Emeryci mają w Polsce również prawo do bezpłatnych leków oraz są zwolnieni z opłat abonamentu RTV.
Jak wyrobić legitymację emeryta?
Co zrobić, aby uzyskać legitymację emeryta? Wyrobienie dokumentu jest banalnie proste i można to zrobić na dwa sposoby.
- Jeśli chcesz posiadać taki dokument, należy udać się do lokalnego oddziału ZUS i złożyć wniosek o wydanie karty.
- Seniorzy, którzy zaczęli pobierać emeryturę po 1 stycznia 2023 roku, otrzymują kartę w formie elektronicznej. Po złożeniu wniosku wystarczy pobrać aplikację mObywatel, wybrać opcję "dodaj dokument" i zaznaczyć "legitymacja emeryta i rencisty". Wkrótce dokument pojawi się w formie elektronicznej w aplikacji.
Szczególnie polecamy ten drugi sposób, bo otrzymacie dokument w formie elektronicznej nawet bez wyjścia z domu.